Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

12 grudnia br. w Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających odbyło się spotkanie podsumowujące projekt mający za zadanie zwiększyć efektywność i innowacyjność połowu dorsza.

Czym jest projekt "Dorsze"?

Na konferencji pojawili się przedstawiciele zespołu badawczego projektu, którego pełna nazwa brzmi "Zastosowanie podwójnego (bliźniaczego) zestawu trałowego włoka dennego do oceny selektywności innowacyjnych worków dorszowych oraz struktury odławianej populacji dorsza bałtyckiego". W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele społeczności naukowej, akademickiej i zaproszeni goście.Operacja, która była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, polegała na wspieraniu wzmacniania rozwoju technologicznego oraz innowacji, w tym zwiększaniu efektywności energetycznej i transferu wiedzy. Zaprezentowane zostały więc szczegółowy plan oraz zdjęcia z wykonanych w 2023 roku badań na akwenie na północ od Połwyspu Helskiego. Partnerem przemysłowym projektu był Zakład Połowowo-Usługowo-Handlowy „NECFISH” Neclowie z Synami S.J. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie >> https://www.pm.szczecin.pl/pl/uczelnia/projekty/dorsze-iii/

Szczególną wagę przyłożono do ukazania metody samego połowu dorsza. Zaprezentowano innowacyjne worki dorszowe, które są urządzeniami zmniejszającymi prędkość przepływu wody, w skutek czego poprawia się struktura długościowa i wagowa poławianych ryb, a selektywność stoi na wysokim poziomie. Małe okazy mają możliwość opuszczenia worka, natomiast dorosłe osobniki, które mają odpowiedni rozmiar i wagę są poławiane. W projekcie uwzględniono również wykonywanie pomiarów oraz holi pomiarowych na morzu.

Przebieg Konferencji

Przybyłych na wydarzenie gości przywitał kierownik naukowy i merytoryczny projektu, dr hab. inż., st. of. Paweł Zalewski, prof. PM. W swoim wystąpieniu wyjaśnił czym jest projekt, skrótowo nazywany „Dorsze III” oraz przedstawił jego założenia merytoryczne. Następnie głos zabrał mgr inż. Grzegorz Krzemień, który wraz z dr. inż. Krzysztofem Berestem przedstawili realizację projektu. Zaprezentowane przez prelegentów wyniki przedstawiały zamierzony cel. Badania wykonane między czerwcem a listopadem 2023 r. przyniosły wymagane rezultaty skuteczności połowu. Złowiono ponad 11 047 kg ryby, z czego zbadano ok. 14 tysięcy sztuk.

O hydrodynamice napędowo-manewrowej kutrów rybackich w połowach włokowych opowiedział natomiast dr hab. inż. Jarosław Artyszuk, prof. PM. Przedstawił i porównał różne jednostki kutrów przeznaczone do połowu dorsza. W swoim wystąpieniu dr hab. inż. Piotra Nowakowskiego, prof. PM przedstawił innowacyjność worków dorszowych. W swojej prezentacji porównał on modele poszczególnych worków przedstawiając wyniki połowów konkretnych modeli. Nieodłącznym elementem obydwu wystąpień była dyskusja wśród gości zebranych na sali, która uzupełniana była pytaniami skierowanymi do prelegentów.

Druga część Konferencji rozpoczęła się od wystąpienia Emila Kuzebskiego z Morskiego Instytutu Rybackiego, który przedstawił analizę ekonomiczną zastosowania innowacyjnych konstrukcji worka dorszowego, skupiając się na połowach komercyjnych. W swoim wystąpieniu przedstawił wydajność przychodów połowowych na podstawie analizy 150 zaciągów pomiarowych. Pomocne w ukazaniu skali badania okazały się statystyki przedstawione przez prelegenta.

Wystąpieniami wieńczącymi Konferencję były prezentacje Stanisława Kasperka z Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku oraz Pawła Łazarskiego z Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swoich prelekcjach przedstawili gospodarkę odpadami z rybackich narzędzi połowu oraz stan prac nad wdrażaniem programu „Fundusze Europejskie dla Rybactwa” na lata 2021-2027.

Konferencja „Dorsze III” zakończyła się dyskusją i podsumowaniem wydarzenia.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę