Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdobył główną nagrodę - Grand Prix XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie!

Zespół chórzystów z AMS rozbił bank nagród!

Międzynarodowe jury jednego z najważniejszych konkursów muzyki chóralnej w Polsce pod przewodnictwem prof. Milana Koleny przyznało Chórowi Akademii Morskiej w Szczecinie większość nagród specjalnych. 
 
Chór otrzymał Złoty Dyplom, nagrodę specjalną „Za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej” - za utwór Water Nymph Zuzanny Koziej (prawykonanie utworu napisanego i dedykowanego zespołowi i jego dyrygentce), nagrodę specjalną „Za najlepszą technikę wokalną” oraz nagrodę specjalną „Dla najlepszego dyrygenta” - dla dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch.  
Zdobycie Grand Prix przez szczeciński zespół skutkuje również nominacją do kolejnego, wymagającego konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, gdzie odbędzie się konfrontacja zwycięzców siedmiu najbardziej uznanych polskich konkursów. Zmagania odbędą się w ostatni weekend listopada w Poznaniu. 

Najważniejsza jest zawsze publiczność

 
To dla nas pierwszy konkurs »na żywo« od wybuchu pandemii. Tym bardziej zdaliśmy sobie sprawę, jak bardzo brakowało nam tych niesamowitych emocji. Każdy występ konkursowy wiąże się z ogromną dawką adrenaliny, skupienia i ekscytacji – w zasadzie nie da się tego porównać z niczym innym. Tak długa przerwa od występów konkursowych uświadomiła nam również, że te wszystkie emocje nie miałyby miejsca, gdyby nie spontaniczna reakcja słuchaczy. To publiczność sprawia, że pojawiają się wyjątkowe odczucia. I niesamowicie za tym tęskniliśmy” – mówi Klaudia Nowak, chórzystka.  I dodaje: „Oczywiście to, że międzynarodowe jury docenia nasze wykonania i przyznaje nam najwyższe laury, bardzo nas uszczęśliwia i motywuje do dalszej pracy, ale przede wszystkim liczne uśmiechy czy łzy wzruszenia publiczności są dla nas największym wyróżnieniem”. 



Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpił w 50-osobowym składzie prezentując bogaty i zróżnicowany program a cappella, m.in. utwór Feliksa Nowowiejskiego „Morska pieśń Rycerzy Bolesławowych”, utwór z zakresu muzyki dawnej oraz trzy ambitne utwory kompozytorów współczesnych. To już XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.  Głównym jego celem jest upamiętnienie postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy „Roty”, „Hymnu do Bałtyku” i „Hymnu Warmii”, wielkiego patrioty i Polaka, którego działalność była istotnym czynnikiem kształtowania polskiej świadomości na ziemiach północnych. Konkurs dba również o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację jego kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych. 

 
Ogromną radością były dla nas również festiwalowe koncerty towarzyszące, które odbywały się w pięknych okolicznościach przyrody Warmii i Mazur. Wystąpiliśmy m.in w kościele w malowniczym Klebarku Wielkim oraz dla uczniów szkoły podstawowej w Barczewie - i mamy nadzieję, że udało nam się przekonać tych nieco młodszych słuchaczy, że chór to jeden z ciekawszych pomysłów na wspólne spędzanie czasu, dobrą zabawę i zawiązanie wielu przyjaźni” - mówi Ewa Stojek, prezes Chóru Akademii Morskiej. 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę