Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Było tajemniczo, trochę melancholijnie… Rozśmieszali do łez, wprowadzili w stan lekkiego osłupienia i na moment przenieśli w niezwykły świat muzyki… Chór Akademii Morskiej w Szczecinie obchodzi w tym roku 10-lecie swego istnienia.

Urodziny zespół świętował podczas dwóch koncertów w Filharmonii Szczecińskiej.

Pierwszy koncert, podsumowujący dziesięcioletnią działalność artystyczną chóru, odbył się 16 listopada 2013 roku. Składał się z dwóch części, w których chórzyści prezentowali się w przepięknych wieczorowo-morskich strojach. W części pierwszej koncertu wysłuchać można było utworów muzyki sakralnej i ludowej, drugą zdominowały utwory rozrywkowe, marynistyczne oraz gospel. Wydarzenie stało się widowiskiem nie tylko muzycznym na bardzo wysokim poziomie, ale po części teatralnym - klimatu dodawały niezwykła oprawa plastyczna i gra świateł. Dopracowane szczegóły interpretacyjne, muzykalność ponad sześćdziesięciu chórzystów, niezwykła atmosfera wywoływały zasłużone brawa i owacje. Niespodziankami koncertu okazali się goście-gwiazdy sceny muzycznej: Jola Szczepaniak oraz Beata Dutka, które zaśpiewały wspólnie z chórem, oraz zespół Szczecin Young Percussion.

W trakcie koncertu dyrygent zespołu dr Sylwia Fabiańczyk-Makuch została nagrodzona odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom, które w szczególny sposób wyróżniły się w promowaniu i upowszechnianiu kultury i sztuki. Również chórzystom zostały przyznane odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma, prorektorzy ds. nauczania, którzy do tej pory „opiekowali się” chórem: dr inż. Andrzej Stefanowski, dr inż. Zbigniew Szozda, dr inż. Przemysław Rajewski, dr inż. Piotr Treichel, a także Wojciech Czyżewski – prezes Fundacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Na widowni obecni byli również Wojciech Drożdż - wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, prof. Ryszard Handke - rektor Akademii Sztuki, pracownicy szkół wyższych oraz instytucji kulturalnych, parlamentarzyści i przedstawiciele świata sztuki.

Drugi koncert jubileuszowy odbył się 22 listopada. Tym razem zespół pod kierownictwem Sylwii Fabiańczyk-Makuch i pod batutą Krzesimira Dębskiego wykonał muzykę filmową tego polskiego kompozytora. Artyści zaprezentowali m.in. utwory z “Bitwy warszawskiej”, “Ogniem i mieczem” oraz “Starej baśni”. Nie zabrakło takich hitów, jak ‘Pieśń Heleny’ (“Dumka na dwa serca”) oraz muzyki z filmu “W pustyni i w puszczy”, które wspólnie z chórem zaśpiewała Anna Jurksztowicz. W sali koncertowej znów zabrakło miejsc, publiczność zgromadziła się w każdym wolnym zakątku sali. Podczas koncertu Krzesimir Dębski niejednokrotnie podkreślał swoje zadowolenie z zaproszenia chóru, który zdecydował się wykonać jego utwory. Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zaproszeni goście zadbali o przyjazną, czasem nieco mniej formalną, atmosferę. Doskonała muzyka, pełne finezji prowadzenie koncertu przez samego kompozytora oraz improwizowane, ‘ponadprogramowe’ utwory zdobyły serca widzów, którzy nie chcieli opuszczać filharmonii.




 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę