Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Akademia Morska w Szczecinie otrzymała tytuł Lidera kooperacji nauki i biznesu. Wyróżnienie przyznał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podczas 10. Forum Samorządowego.

To wyraz uznania dla skutecznych działań uczelni podejmowanych w zakresie prowadzonych inwestycji i badań, mogących znaleźć zastosowanie w biznesie.

W ramach tegorocznego Forum Samorządowego podsumowano efekt realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2007-2012. Wyróżnieni zostali beneficjenci najbardziej efektywnych projektów. Naszą uczelnię nagrodzono za projekt „Zielona Energetyka – Rozwój bazy B+R dla energetyki wiatrowej”. Jak napisano w uzasadnieniu: „Przyznanie Akademii Morskiej w Szczecinie tytułu Lidera kooperacji nauki i biznesu stanowi wyraz uznania dla faktycznego ukierunkowania prac badawczych podejmowanych przez naukowców uczelni na wdrożenia w biznesie. Uruchomione w projekcie Akademii Morskiej „Zielona Energetyka – Rozwój bazy B+R dla energetyki wiatrowej” laboratorium, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczo-naukową, umożliwia prowadzenie badań nad jakością energii na potrzeby przedsiębiorców z sektora energetyki odnawialnej”.

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma oraz kierownik projektu dr inż. of. elektr. okr. Maciej Kozak odebrali statuetkę lidera z rąk wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Wojciecha Drożdża. W opinii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego „bezpośredniemu wsparciu dla przedsiębiorców Pomorza Zachodniego oferowanemu w Regionalnym Programie Operacyjnym towarzyszą starania na rzecz budowania instytucji działających w otoczeniu firm. Wsparcie z programu ma zdopingować naukę i biznes do współdziałania. Rzeczywista współpraca pomiędzy instytucjami badawczymi i naukowymi a przedsiębiorcami stanowi klucz dla wzrostu zastosowania najnowszych technologii w gospodarce i będzie decydująca dla wzrostu konkurencyjności gospodarki”.

10. Forum Samorządowy odbyło się 2-3 czerwca 2014 r. w Kołobrzegu. Jego głównym tematem było 10 lat naszego kraju w Unii Europejskiej oraz rola przeobrażeń ustrojowych w 1989 r. w budowaniu struktur demokratycznych w Polsce. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

„ZIELONA ENERGETYKA – Rozwój bazy B+R dla energetyki wiatrowej na Akademii Morskiej w Szczecinie”

Budżet: 2.997.777,98 PLN
Realizacja: 2012-06-01 - 2012-11-30
Finansowanie RPO 1.2.2 Infrastruktura B+R

Przedmiotem projektu było uruchomienie Laboratorium ZIELONEJ ENERGETYKI na Akademii Morskiej w Szczecinie i wyposażenie go w najnowocześniejsza aparaturę badawczo-naukową, która umożliwi prowadzenie badań na skalę kraju nad jakością energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Aparatura ta konfigurowana jest specjalnie na potrzeby laboratorium, a jej parametry techniczne dostosowano zgodnie z autorską koncepcją naukowców Wydziału Mechanicznego szczecińskiej uczelni.

Laboratorium w kształcie proponowanym w projekcie jest pierwszym tego typu w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Jego innowacyjność polega na niespotykanym dotąd połączeniu poszczególnych systemów energetycznych, zwłaszcza w przypadku prądnic, i badaniu ich wzajemnego oddziaływania na produkowaną i przesyłaną energię.

Aparatura naukowo-badawcza wykorzystywana na każdym ze stanowisk obejmuje:
I. Mobilną stację diagnostyczną - do wykonywania terenowych badań warunków pracy urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych i oceny stanu technicznego tych obiektów.
II. Stanowiska badania prądnic
III. Laboratorium wysokich napięć
IV. Stanowisko przetwarzania sygnałów

Realizacja projektu pozwoli na opracowanie nowych metod, procedur oraz modeli diagnostycznych, których wdrożenie pozwoli, m.in. na:

  • szybkie i dokładne diagnozowanie oraz prognozowanie stanu technicznego elementów elektrowni wiatrowych;
  • opracowanie efektywnych harmonogramów obsługowych będących w eksploatacji elektrowni wiatrowych;
  • wskazanie “słabych ogniw” konstrukcyjnych, które należy zmodyfikować celem poprawy niezawodności i bezpieczeństwa elektrowni wiatrowych.

Wcielenie w życie opracowanych w ramach projektu rozwiązań technicznych wpłynie bezpośrednio w znaczący sposób na minimalizację czasów przestojów eksploatacyjnych elektrowni wiatrowych oraz ewidentnie poprawi poziom bezpieczeństwa eksploatacyjnego tych obiektów.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę