Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 8-14 kwietnia 2015 roku Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch udał się w kolejną zagraniczną podróż, tym razem na Litwę.

Głównym celem wyjazdu był Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. Juozasa Naujalisa w Kownie

Przesłuchania festiwalowe odbywały się w dniu 10. kwietnia br. Wzięły w nich udział zespoły pochodzące m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski. Chór wziął udział w dwóch kategoriach: sakralnej oraz ogólnej, w których obowiązkowymi utworami były kompozycje patrona festiwalu, w tym jedna z nich - w języku litewskim.

Pięćdziesięcioosobowy szczeciński zespół zaśpiewał z największym zaangażowaniem i pasją, jaką można z siebie wykrzesać. Zaprezentowane utwory zapewniły awans do rywalizacji finałowej o nagrodę Grand Prix, w której wzięły udział jedynie 4 spośród 20 zakwalifikowanych chórów biorących udział w konkursie.

Wysiłek oraz determinacja podczas kolejnych, tym razem nocnych prób dały znakomity rezultat, gdyż 11. kwietnia Chór Akademii Morskiej w Szczecinie okazał się najlepszym chórem festiwalu zdobywając nagrodę GRAND PRIX. Oprócz głównej nagrody, chór otrzymał najwyższe noty od jurorów oraz Złote Dyplomy w kategorii sakralnej i świeckiej, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Ministerstwa Edukacji i Nauki Litwy dla Najlepszego Chóru Festiwalu.

Następnego dnia po zakończeniu festiwalu chórzyści wzięli udział we mszy św. oraz zaśpiewali koncerty dla Polaków mieszkających w Kiejdanach i w Poniewieżu. Nie zabrakło także czasu na poznanie najciekawszych miejsc na Litwie. Chórzyści odwiedzili słynną Górę Krzyży, Pałac w Bystrampolu, a w drodze do Wilna - las w miejscowości Ponary, miejsca wojennego mordu około stu tysięcy Żydów i Polaków. Na zakończenie pobytu na Litwie, zespół mógł poznać bliżej Wilno, zamek w Trokach oraz miejsca związane z Mickiewiczem, Słowackim, Kraszewskim i Miłoszem.

Wiwat Chór Akademii Morskiej!

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę