„Ogólnopolski Dzień Otwarty (nie tylko) dla Dziewczyn” odbył się 7 kwietnia, jednocześnie na wielu uczelniach technicznych. W Szczecinie dziewczyny i chłopaki mogli odwiedzić Akademię Morską.
Akcja, która w tym roku odbywa się po raz 15. została zainicjowana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiając sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
Nauka i technologia potrzebują kobiet
Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia.Kulminacyjnym punktem akcji jest Ogólnopolski Dzień Otwarty. 7 kwietnia, gdy uczelnie zapraszają uczniów do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.
Co się działo w Akademii?
Podczas 15 jubileuszowego spotkania w Akademii Morskiej otworzyliśmy laboratoria, symulatory, zorganizowaliśmy pokazy sprzętu i praktyczne warsztaty dla uczestników. Nie zabrakło też kolegów – z Parlamentu Studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, którzy opowiadali o szczegółach akademickiej codzienności. O dobrą kondycję zadbał AZS Akademii Morskiej w Szczecinie, organizując zawody wioślarskie na ergometrze. Dla bezpieczeństwa – uczestnicy wiosłowali w kaskach.Nową propozycją były mentorskie prelekcje wygłoszone przez trzy inspirujące kobiety.
Dr inż. Magdalena Klera-Nowopolska przedstawiła wizję "Od rejsu po Bałtyku do lotu na Marsa" – o nowoczesnych źródłach energii i możliwości podboju kosmosu. Mgr inż. of. wacht. Ewelina Orysiak wprowadziła w świat nowych technologii i tajniki wyznaczania kierunków świata – dawniej i dziś. Dr inż. Agnieszka Deja przybliżyła uczestnikom możliwości ograniczenia zanieczyszczenia środowiska morskiego tworzywami sztucznymi.
Kiedy Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” razem z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) startowały 15 lat temu (2007 r.) z ideą akcji skierowanej do kobiet i mającej zachęcić je do wejścia do fascynującego świata nowoczesnych technologii, trudno było znaleźć podobną prokobiecą instytucjonalnie prowadzoną aktywność w Polsce.
Pionierski projekt pod nazwą Dziewczyny na Politechniki, w pierwszym roku akcji uruchomiony tylko na Politechnice Łódzkiej, a z czasem na wielu innych uczelniach technicznych i na uniwersyteckich wydziałach ścisłych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym na to dowodem jest 15 lat nieprzerwanej historii kampanii oraz coraz większa popularność uczelni technicznych wśród kandydatek na studia.