Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

„Ogólnopolski Dzień Otwarty (nie tylko) dla Dziewczyn” odbył się 7 kwietnia, jednocześnie na wielu uczelniach technicznych. W Szczecinie dziewczyny i chłopaki mogli odwiedzić Akademię Morską.


Akcja, która w tym roku odbywa się po raz 15. została zainicjowana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiając sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Nauka i technologia potrzebują kobiet

Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie i w tym kierunku zmierza Europa i Polska. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia.

Kulminacyjnym punktem akcji jest Ogólnopolski Dzień Otwarty. 7 kwietnia, gdy uczelnie zapraszają uczniów do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy – dają szansę dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych.

Dziewczyna w kasku akcji "Dziewczyny na politechniki"

Co się działo w Akademii?

Podczas 15 jubileuszowego spotkania w Akademii Morskiej otworzyliśmy laboratoria, symulatory, zorganizowaliśmy pokazy sprzętu i praktyczne warsztaty dla uczestników. Nie zabrakło też kolegów – z Parlamentu Studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, którzy opowiadali o szczegółach akademickiej codzienności. O dobrą kondycję zadbał AZS Akademii Morskiej w Szczecinie, organizując zawody wioślarskie na ergometrze. Dla bezpieczeństwa – uczestnicy wiosłowali w kaskach.

Nową propozycją były mentorskie prelekcje wygłoszone przez trzy inspirujące kobiety.

Dr inż. Magdalena Klera-Nowopolska przedstawiła wizję "Od rejsu po Bałtyku do lotu na Marsa" – o nowoczesnych źródłach energii i możliwości podboju kosmosu. Mgr inż. of. wacht. Ewelina Orysiak wprowadziła w świat nowych technologii i tajniki wyznaczania kierunków świata – dawniej i dziś. Dr inż. Agnieszka Deja przybliżyła uczestnikom możliwości ograniczenia zanieczyszczenia środowiska morskiego tworzywami sztucznymi.

Kiedy Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” razem z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) startowały 15 lat temu (2007 r.) z ideą akcji skierowanej do kobiet i mającej zachęcić je do wejścia do fascynującego świata nowoczesnych technologii, trudno było znaleźć podobną prokobiecą instytucjonalnie prowadzoną aktywność w Polsce.

Pionierski projekt pod nazwą Dziewczyny na Politechniki, w pierwszym roku akcji uruchomiony tylko na Politechnice Łódzkiej, a z czasem na wielu innych uczelniach technicznych i na uniwersyteckich wydziałach ścisłych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym na to dowodem jest 15 lat nieprzerwanej historii kampanii oraz coraz większa popularność uczelni technicznych wśród kandydatek na studia.




 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę