Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie sp. z o.o. zostało wybrane Operatorem infrastruktury badawczej Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska.

Z radością informujemy, iż w wyniku otwartej procedury przetargowej w ramach projektu: „Utworzenie Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013,Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie sp. z o.o. zostało wybrane operatorem tej infrastruktury badawczej.

Oznacza to, że CIAM będzie prowadził prace polegające na komercyjnym wykorzystaniu powyższego Centrum (inaczej CBP), w celu umożliwienia realizacji prac badawczych na zlecenie przedsiębiorstw na zasadach komercyjnych w obszarze określenia obecnego i prognozowania stanu paliwa lub innych cieczy roboczych oraz ich optymalnego wykorzystania.
2 laborantki podczas pracy w Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska
 

Do usług CBP zaliczamy:

  • Określanie liczby cetanowej paliwa;
  • Określenie składu paliwa – prowadzone badania pozwolą określić jakoś paliwa oraz wskazać czy jest ono adekwatne do potrzeb i wymagań poszczególnych maszyn/urządzeń;
  • Badanie emulgowania oleju;
  • Zidentyfikowanie stopnia zużycia i korozji poszczególnych elementów silników i układów hydraulicznych;
  • Ocena zakwaszenia i procesów korozyjnych;
  • Temperatura płynięcia – badania pozwolą na precyzyjne określenie temperatury płynięcia oraz temperatury, w której gęstość cieczy staje się zbyt duża, a tym samym może zakłócać lub uniemożliwiać pracę, w szczególności, pomp zasysających paliwo;
  • Składy frakcyjne;
  • Rozkład cząsteczek;
  • Morfologia cieczy roboczych;
  • Badania odpadów ropopochodnych i ich składu.

 

Jest to trzecie laboratorium, które AM przekazuje w zarządzanie swojej spółce celowej. Rozwiązanie, w którym podmiot zewnętrzny obsługuje i zarządza infrastrukturą badawczą jednostki naukowej, jest ciągle czymś nowym w Polsce. Ma ono jednak wiele plusów, do których należy zaliczyć m.in. szybszą oraz sprawniejszą obsługę zleceniodawców oraz możliwość zastosowania konkurencyjnych stawek rynkowych.

Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska powstało na bazie doświadczeń i sprzętu Wydziałowego Laboratorium Badania paliw i cieczy roboczych. W wyniku realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z EFRR w ramach RPO WZ na lata 2007-2013 jest doposażane w unikalną, najnowocześniejszą specjalistyczną aparaturę badawczą oraz wyposażenie niezbędne do prowadzenia innowacyjnych badań i usług. Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska to najnowszy tego typu ośrodek badawczy w Polsce.

Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska

Akademii Morskiej w Szczecinie.
ul. Willowa 2
71-650 Szczecin

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę