Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W Akademii Morskiej w Szczecinie powstanie pierwsze w kraju Centrum Symulatorowe Szkolenia Pilotów Morskich.

List intencyjny w tej sprawie uczelnia podpisała ze Szczecin-Pilot sp. z o.o. Centrum będzie certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym dla kształcenia pilotów morskich i zapewnienia bezpieczeństwa w portach.

Dokument 15 kwietnia 2014 r. podpisali rektor Akademii Morskiej w Szczecinie – prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma oraz dyrektor Szczecin-Pilot sp. z o.o. – kpt. ż.w. Janusz Majewski. To kolejny etap naszej współpracy, która trwa już prawie 30 lat. Działaliśmy wspólnie również w zakresie badań naukowych, prowadziliśmy kursy, piloci byli ekspertami w naszych projektach. Teraz wchodzimy w nowy etap – zapewnimy specjalistyczne kursy dla pilotów, symulujące m.in. sytuacje awaryjne – mówi rektor Gucma.

Nowe Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 16 grudnia 2013 r. ws. wymagań kwalifikacyjnych pilotów morskich określa ich kwalifikacje oraz nakłada na nich restrykcyjne wymagania dotyczące ich umiejętności i zapewnienia bezpieczeństwa statkom wprowadzanym lub wyprowadzanym do i z portów. Jednostka szkoląca pilotów musi być ośrodkiem uznanym przez ministerstwo – jej program szkolenia, baza szkoleniowa oraz kwalifikacje kadry muszą zapewniać odpowiednie wyszkolenie pilotów morskich.

Stąd idea powołania Centrum Symulatorowego Szkolenia Pilotów Morskich, które na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem doświadczonej kadry i profesjonalnych symulatorów szczecińskiej Akademii Morskiej zapewni szkolenia nowych pilotów morskich oraz umożliwi im odbywanie obowiązkowych kursów odnowieniowych. Szkolenia odbywać się będą na symulatorze manewrowym mostka nawigacyjnego w Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego, być może, jak wspomniał rektor, wykorzystywany będzie również symulator DP oraz symulator śródlądowy. Kapitan Majewski podkreśla, jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa na torze wodnym Szczecin-Świnoujście liczącym aż 68 km – Niezwykle ważne jest odpowiednie zachowanie i współpraca pilota morskiego z kapitanem statku, by minimalizować ryzyko kolizji.

Organizowane kursy i szkolenia będą dotyczyć m.in. manewrowania (również w sytuacjach awaryjnych) z wykorzystaniem symulatora mostka nawigacyjnego dla nowo przyjmowanych pilotów oraz w ramach kursów odnowieniowych, jak i współdziałania pilota ze służbami działającymi w obrębie portu.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę