Na Politechnice Morskiej, na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu, odbyła się konferencja, podczas której środowiska naukowe i biznesowe łączą siły, wiedzę i doświadczenia.
Podczas konferencji Baltic Windustry prelegenci przedstawili aktualnie rozwijające się trendy i nowe technologie w branży offshore, a całość była podzielona na trzy bloki tematyczne: polityka i finansowanie, przemysł i edukacja, badania i digitalizacja.
Kierunek rozwoju i szansa dla młodych
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Ministra nauki Dariusza Wieczorka, który w przesłanym do uczestników filmie podkreślił rolę takich wydarzeń:Cieszę się bardzo, że ta konferencja jest organizowana. To jest kierunek rozwoju, to jest szansa dla młodych ludzi, dla rozwoju gospodarczego, dla rozwoju naszych uczelni.
Głos zabrał także Rektor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Wilde:
Z kolei Prorektor ds. morskich PM Arkadiusz Tomczak, jako gospodarz wydarzenia podziękował wszystkim za udział w konferencji i podkreślił, mówiąc:Cieszę się, że ta konferencja odbywa się na przemian w Gdańsku i w Szczecinie. Możemy dokonywać wspólnie oceny naszych działań i jestem pewien, że znajdziemy najlepszą drogę, by promować tę ideę” - powiedział Rektor PG.
Mamy ambicję, w Polsce, w Szczecinie, w Gdańsku, by być partnerami technologicznymi w dziedzinie budowy farm wiatrowych - dodał.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki podkreślił, że jest dla niego bardzo jasne, że:Sektor wiatrowy jest bardzo ważnym tematem, jednym z największych na skalę europejską. Jestem świadom tego, jak trudne jest budowanie farm wiatrowych, dlatego należy się zastanawiać, jaka może być w tym rola nauki, edukacji i biznesu. Mamy w tym już pewne osiągnięcia, m.in. mamy na naszej uczelni kierunki, które wychodzą naprzeciw branży offshore” - dodał.
Energia wiatrowa będzie pierwszym segmentem w polskiej transformacji energetycznej a w przyszłości będziemy dystrybuować jej znacznie więcej niż teraz”, dlatego „cieszy się, że bierze udział w tej konferencji wraz z najlepszymi uczelniami.
Razem na rzecz transformacji energetycznej
Spotkanie odbywa się na zmianę na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Morskiej w Szczecinie, a tegoroczne jest trzecim z kolei.Konferencja została objęta patronatami:
- Ministra Nauki Dariusza Wieczorka,
- Ministerstwa Przemysłu,
- Ministerstwa Infrastruktury,
- Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza,
- Wojewody Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego,
- Prezydenta Szczecina,
- Królestwa Niderlandów,
- Rektora Politechniki Gdańskiej,
- Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie
- oraz Stowarzyszenia Zachodniopomorskiego Klaster Morski.
Podczas konferencji swoje stanowiska prezentowały firmy z szeroko pojętej branży OZE:
- Flint Systems
- Industria
- KK Wind Solutions
- Kleenoil
- oraz Pomorze Zachodnie.
Organizatorami konferencji Baltic Windustry 2024 byli:
- Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie,
- Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu
- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej - PSEW,
- Centrum Energii Wiatrowej Offshore Politechniki Gdańskiej.