Na Politechnice Morskiej, na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu, odbyła się konferencja, podczas której środowiska naukowe i biznesowe łączą siły, wiedzę i doświadczenia.

Podczas konferencji Baltic Windustry prelegenci przedstawili aktualnie rozwijające się trendy i nowe technologie w branży offshore, a całość była podzielona na trzy bloki tematyczne: polityka i finansowanie, przemysł i edukacja, badania i digitalizacja.
Kierunek rozwoju i szansa dla młodych
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Ministra nauki Dariusza Wieczorka, który w przesłanym do uczestników filmie podkreślił rolę takich wydarzeń:
Głos zabrał także Rektor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Wilde:
Z kolei Prorektor ds. morskich PM Arkadiusz Tomczak, jako gospodarz wydarzenia podziękował wszystkim za udział w konferencji i podkreślił, mówiąc:Cieszę się, że ta konferencja odbywa się na przemian w Gdańsku i w Szczecinie. Możemy dokonywać wspólnie oceny naszych działań i jestem pewien, że znajdziemy najlepszą drogę, by promować tę ideę” - powiedział Rektor PG.
Mamy ambicję, w Polsce, w Szczecinie, w Gdańsku, by być partnerami technologicznymi w dziedzinie budowy farm wiatrowych - dodał.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki podkreślił, że jest dla niego bardzo jasne, że:Sektor wiatrowy jest bardzo ważnym tematem, jednym z największych na skalę europejską. Jestem świadom tego, jak trudne jest budowanie farm wiatrowych, dlatego należy się zastanawiać, jaka może być w tym rola nauki, edukacji i biznesu. Mamy w tym już pewne osiągnięcia, m.in. mamy na naszej uczelni kierunki, które wychodzą naprzeciw branży offshore” - dodał.
Energia wiatrowa będzie pierwszym segmentem w polskiej transformacji energetycznej a w przyszłości będziemy dystrybuować jej znacznie więcej niż teraz”, dlatego „cieszy się, że bierze udział w tej konferencji wraz z najlepszymi uczelniami.

Razem na rzecz transformacji energetycznej
Spotkanie odbywa się na zmianę na Politechnice Gdańskiej i Politechnice Morskiej w Szczecinie, a tegoroczne jest trzecim z kolei.Konferencja została objęta patronatami:
- Ministra Nauki Dariusza Wieczorka,
- Ministerstwa Przemysłu,
- Ministerstwa Infrastruktury,
- Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza,
- Wojewody Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego,
- Prezydenta Szczecina,
- Królestwa Niderlandów,
- Rektora Politechniki Gdańskiej,
- Rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie
- oraz Stowarzyszenia Zachodniopomorskiego Klaster Morski.
Podczas konferencji swoje stanowiska prezentowały firmy z szeroko pojętej branży OZE:
- Flint Systems
- Industria
- KK Wind Solutions
- Kleenoil
- oraz Pomorze Zachodnie.
Organizatorami konferencji Baltic Windustry 2024 byli:
- Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie,
- Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu
- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej - PSEW,
- Centrum Energii Wiatrowej Offshore Politechniki Gdańskiej.












