W Akademii Morskiej został przygotowany nowy projekt przez dr. inż. kpt. ż.w. Wojciecha Ślączkę, prof. nadzw., który zostanie zrealizowany w ramach RPO WZ poddziałanie 1.2.2. Infrastruktura B+R.
Analiza inżynierska nie musi być nudna – nowe możliwości projektowe dzięki Centrum Naukowo-Badawczemu Analizy Ryzyka Eksploatacji Statków
W ramach projektu powstanie centrum analizy ryzyka eksploatacji statku, które poprzez zintegrowanie aparatury badawczej o obliczeniowej umożliwi obliczanie prawdopodobieństwa awarii statków i jej skutków i w efekcie pełną wizualizację tych parametrów. Oprócz w/w paramentów w Centrum będzie możliwe obliczanie innych wskaźników bezpieczeństwa nawigacji. Centrum zostanie wyposażone w system SolidWorks, który integruje ze sobą cechy projektowego systemu CAD, kontroli projektów i zarządzania dokumentacją techniczną.
Nowoczesne oprogramowanie dla Akademii
Dzięki oprogramowaniu SolidWorks będzie można projektować konstrukcje statkowe i offshore oraz elementy złożone konkretnych urządzeń i systemów okrętowych, które następnie dzięki pełnej kompatybilności oprogramowania można poddawać próbom eksploatacyjnym w solverze Nastran.
Aby stworzyć doskonałe i przyjazne narzędzie inżynierskie pozwalające na efektywną symulację zjawisk fizycznych, w projekcie przewidziano również wykorzystanie możliwości modułu obliczeniowego NEi Nastran wraz z nowoczesnym, intuicyjnym oraz wydajnym pre-post procesorem Nastran FX, które to oprogramowanie jest zintegrowanym pakietem programowym wykorzystującym Metodę Elementów Skończonych do przeprowadzania analiz inżynierskich
Nastran FX zapewnia bezpośredni dostęp do plików zawierających dane geometryczne modeli, pochodzących z takich systemów CAD jak: Solid Edge, Catia, SolidWorks, AutoCAD, Pro/Engineer oraz Inventor.
Centrum zostanie wyposażone również w oprogramowanie ITEM i GOLDSIM, gdzie ITEM służy do ilościowej oceny i zarządzania ryzykiem, a w szczególności do identyfikacji zagrożeń i głównych czynników tych zagrożeń, integracji ich na osi czasu, wskazania sekwencji zdarzeń, określenia prawdopodobieństwa porażki, itp, zaś system GOLDSIM oparty na metodzie Monte Carlo, służy do modelowania złożonych, rzeczywistych systemów środowiskowych i oceny ryzyka w tych systemach.