Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

4 sierpnia Narodowa Agencja Programu Erasmus + ogłosiła wyniki konkursu wniosków złożonych do Akcji 2

Partnerstwa Strategiczne w sektorze Szkolnictwa Wyższego w programie Erasmus+ w roku 2017 - partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji.


Z przyjemnością informujemy, że projekt o nazwie „Academic Business Coach – MELES 2.0”, którego liderem jest Akademia Morska w Szczecinie, został zatwierdzony do finansowania w tym konkursie, jako jeden z 13 na 64 złożone projekty.

Projekt jest kontynuacją zakończonego 31 sierpnia 2017 r. projektu MELES – „More Entrepreneurial Life at European Schools”(www.meles-project.eu), którego celem było opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie programu nauczania przedmiotu przedsiębiorczość prowadzonych w multidyscyplinarnych grupach studentów na uczelniach technicznych.

W skutek zajęć z przedmiotu przedsiębiorczość, które zostały przeprowadzone na bazie programu opracowanego w projekcie MELES, zrodziło się i rozwinęło wiele studenckich przedsięwzięć biznesowych. Przedmiot spełnia zatem swoją rolę – rozwija postawy przedsiębiorcze studentów i podnosi kompetencje w obszarze umiejętności przekrojowych takich jak: kreatywność, innowacyjność i przywództwo.

Projekty, które zostały zainicjowane w efekcie zajęć wymagają dalszego wsparcia na różnych etapach rozwoju. Ponadto, systematycznej pomocy potrzebują nie tylko studenci ale również pracownicy naukowi zaangażowani w projekty B+R o wysokim potencjale komercjalizacji.

Dlatego powstał projekt „Academic Business Coach – MELES 2.0”, którego celem jest opracowanie, przetestowanie i wdrożenie programu kształcenia akademickich trenerów biznesu.

ABC – Academic Business Coach to brakujące ogniwo komercjalizacji na polskich uczelniach. To naukowiec, przedsiębiorca i trener w jednym, działający na styku uczelni i gospodarki, który pomaga zespołom realizującym projekty B+R na uczelni:

 

  • zaplanować projekt pod kątem efektywnego wykorzystania jego wyników w gospodarce,
  • zdefiniować model biznesowy przyszłego produktu lub technologii,
  • pozyskać finansowanie na realizację projektu,
  • zdobyć pierwszych klientów i partnerów.

Partnerami projektu są: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Lipsku (Niemcy), Uniwersytet Egejski (Grecja) i Uniwersytet w Aveiro (Portugalia). Budżet projektu to ponad 220 tys. euro.

Źródłem know-how w zakresie kształcenia ABC będą profesjonalni akademiccy trenerzy biznesu z Uniwersytetu w Lipsku, którzy wspierają zespoły studentów i pracowników naukowych w ramach programów:

  • SEPT
  • SMILE 

W wyniku działalności ABC z Uniwersytetu w Lipsku powstało od 2006 r. 430 startupów akademickich. W ciągu każdego semestru trenerzy ABC wspierają ok. 90 projektów inicjowanych na lokalnych uczelniach i w centrach badawczych.

Realizatorami projektu z ramienia Akademii Morskiej w Szczecinie będą Bogusz Wiśnicki i Piotr Wołejsza. W ramach projektu zostaną wsparte przez profesjonalnych i lokalnych trenerów zespoły akademickie z Akademii Morskiej oraz innych uczelni partnerskich.


Projekt rozpoczął się 1 września 2017 r. i będzie trwał 3 lata. Kierownikiem projektu, odpowiedzialnym za działania całego międzynarodowego konsorcjum będzie dr inż. Piotr Wołejsza z Akademii Morskiej w Szczec

 

 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę