Nasza uczelnia rozpocznie współpracę z Politechniką Katalońską w Barcelonie (Universitat Politècnica de Catalunya).
List intencyjny w tej sprawie 30 października br. podpisali prorektor ds. nauczania AM w Szczecinie – dr inż. Piotr Treichel oraz dziekan Wydziału Nawigacyjnego Universitat Politècnica de Catalunya w Barcelonie – Santiago Ordás Jimènez.
Obie uczelnie zadeklarowały realizację wspólnych działań w zakresie badań, dydaktyki i rozwoju technologii. List intencyjny to pierwszy krok w rozpoczęciu wspólnych przedsięwzięć, których celem jest nawiązanie długofalowej współpracy.
Podczas spotkań z władzami uczelni katalońskiej (dr. F. Xaviier Martinez de Oses, szef Departamentu Nauki i Inżynierii Nawigacyjnej oraz dziekan i prodziekani Wydziału Nawigacyjnego) poruszono m.in. temat możliwości uzyskania podwójnego dyplomu na różnych poziomach kształcenia od studiów inżynierskich po studia doktoranckie, kształcenia zawodowego i oferty szkoleń (np. Ośrodka Szkoleniowego Rybołówstwa Bałtyckiego w Kołobrzegu) oraz krótkich systemów kształcenia, rocznych studiów, kursów i działalności Policealnej Szkoły Morskiej.
Obie uczelnie zaprezentowały zakres swoich działań - określono zakres ewentualnych wspólnych badań naukowych.
Omówiono także możliwości współpracy w ramach projektów badania toksyczności spalin i wykrywania skażeń za pomocą satelitów.
W czasie pobytu w Hiszpanii przedstawiciele naszej uczelni: dr inż. II of. mech. okr. Piotr Treichel – prorektor ds. nauczania, dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Bąk – prorektor ds. morskich, Ewa Cerebież Tarabicka z Działu ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej oraz Katarzyna Opalińska – pełnomocnik rektora ds. Katalonii wzięli również udział w Dniach Polski w Reus, w ramach których uczestniczyli w spotkaniu w Izbie Handlu, Przemysłu i Żeglugi Reus.
Zaprezentowano potencjał naukowy i biznesowy (patenty, tworzone technologie) oraz ofertę komercyjną naszej uczelni wśród przedsiębiorców rejonu Reus i Tarragony.
Politechnika Katalońska (UPC, Universitat Politècnica de Catalunya) jest publiczną szkołą wyższą w Barcelonie. Jej centra badawcze są znane zarówno w Hiszpanii, jak i za granicą. Oprócz działalności dydaktycznej i ciągłym opracowywaniu najlepszych metod nauczania prowadzi badania naukowe na światowym poziomie w zakresie nowoczesnych technologii, m.in. aeronautyce, fotonice, bioinżynierii i energetyce. Wyniki badań prowadzonych na UPC znajdują zastosowanie w rozwoju technologicznym wielu krajów Europy.
Jednym z celów uczelni w zakresie kształcenia jest realizowany od lat proces umiędzynarodowienia, dzięki czemu Politechnika Katalońska może poszczycić się jedną z największych w Hiszpanii liczbą studentów kształcących się w na studiach 2. i 3. stopnia.