Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 16. – 25.05. 2018 w Londynie odbyła się 99. Sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).

Uczestniczyli w niej delegaci z państw członkowskich, obserwatorzy i konsultanci z organizacji międzypaństwowych oraz pozarządowych.

Przedmiotem obrad były m.in:

  • autonomiczne nawodne jednostki pływające (MASS),
  • poprawki do instrumentów IMO,
  • Kodeks polarny (drugi etap),
  • nowe trasy żeglugowe na Morzu Beringa,
  • piractwo i bezpieczeństwo morskie.

W obradach plenarnych i w pracach grupy roboczej ds. statków autonomicznych jako ekspert delegacji polskiej uczestniczył pracownik Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski prof. nadzw. AM.

Komitet MSC zainicjował prace związane z żeglugą autonomicznych jednostek pływających. Opracowane zostały wstępne definicje pływających jednostek autonomicznych oraz stopnie ich autonomiczności jak też harmonogram dalszych prac. Dla kontynuowania prac w okresie międzysesyjnym powołano Grupę korespondencyjną ds. statków autonomicznych. W skład Grupy korespondencyjnej ze strony polskiej weszli Tadeusz Wojtasik, Paweł Perkowski oraz Zbigniew Pietrzykowski.

Na 99. Sesji MSC Polska i Izrael przedstawiły wspólny dokument w sprawie opracowania standardów techniczno-eksploatacyjnych dla nawigacyjnych systemów wspomagania decyzji w sytuacjach kolizyjnych NDSS CA. W trakcie debaty zainteresowane strony wystąpiły z wnioskiem o uzupełnienie dokumentu, sugerując, że proponowane w dokumencie wymagania są definiowane zbyt wcześnie i wyprzedzają istniejące rozwiązania techniczne.
Strona polska zamierza przedstawić poprawiony dokument na 101 Sesji MSC.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę