Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Problemy władz regionów dotkniętych kataklizmem, najtrudniejsze momenty akcji powodziowej, a także wnioski, jakie wyciągnięto z tragicznych wydarzeń i ich wpływ na dzisiejsze funkcjonowanie miast nadodrzańskich – spotkanie w Zakrzowie stało się okazją do poruszenia wielu ważnych tematów.

Zorganizowana przez kędzierzyńskie starostwo powiatowe oraz Urząd Marszałkowski w Opolu konferencja zgromadziła kilkaset osób. Byli wśród nich goście specjalni, jak premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, czy niemiecka minister Brandenburgii Iness Jesse. Nie zabrakło też przedstawicieli rządu, województwa, lokalnych samorządów oraz ludzi, którzy 20 lat temu bezpośrednio brali udział w akcji powodziowej. Na konferencji pojawili się też przedstawiciele województw śląskiego oraz dolnośląskiego. Udział w wydarzeniu wziął także JM Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka.

Pierwszym miejscem, do którego wtedy pojechałem jako premier był Racibórz, potem byłem jeszcze w Opolu, na Śląsku, ale głównie na Opolszczyźnie, to był porażający widok – wspominał Jerzy Buzek.

Jestem wdzięczny za to, że po tak przykrym doświadczeniu jakim była powódź, wszyscy zrozumieli, że musimy zainwestować w Odrę – zaznaczył z kolei marszałek Andrzej Buła.

– Odra zawsze kojarzona była z jakąś granicą, z czymś co jest groźne, straszne, teraz powoli dochodzimy do wniosku, że Odra może być znakomitą osią współpracy – mówiła Ewa Owczarek-Nowak, ekspert marszałka województwa śląskiego ds. Odry.A
Istotnym momentem konferencji było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy władzami powiatu, Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej, a Akademią Morską w Szczecinie. List intencyjny dotyczy utworzenia kierunku kształcącego w zakresie żeglugi śródlądowej na szczecińskiej uczelni. Równolegle prowadzone są starania o utworzenie wydziału zamiejscowego Akademii Morskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Staramy się, by nasza uczelnia zbliżyła się do absolwentów ZSŻŚ w Kędzierzynie-Koźlu. Aktualnie możemy utworzyć kierunek żeglugi śródlądowej na wydziale nawigacyjnym. Oprócz wiedzy dotyczącej manewrowania i eksploatowania statku, studenci poznają zasady zarządzania w tym biznesie. Naszym marzeniem jest dokończenie projektu utworzenia wydziału zamiejscowego uczelni w Kędzierzynie-Koźlu. Jesteśmy jednak w przededniu reformy ustawy o szkolnictwie wyższym, z której będzie wynikało, jakimi możliwościami dysponujemy – powiedział JM Rektor Wojciech Ślączka.

Starosta powiatu przekonywała, że samorząd dokłada wszelkich starań, by Kędzierzyn-Koźle stał się kuźnią przyszłych marynarzy. – Niebawem otworzymy jedną z najnowocześniejszych pracowni nawigacyjnych. Mam ogromną nadzieję, że wydział Akademii Morskiej powstanie w Kędzierzynie-Koźlu – mówiła Małgorzata Tudaj.

Podczas konferencji głos zabrało wielu prelegentów, wśród nich m.in. wicestarosta Józef Gisman, który mówił o inwestycjach po powodzi na przykładzie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ówczesny prezydent Mirosław Bożym wspominał, z czym jako włodarz miasta musiał się wtedy mierzyć. Jerzy Zygmunt, lekarz pracujący wtedy w kozielskim szpitalu mówił o najtrudniejszych momentach akcji powodziowej. Głos zabrał też dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKPiU, który zaprezentował potencjał turystyczny Odry na przykładzie opolskich marin.

Konferencja zakończyła się eksperckim panelem dyskusyjnym. Wcześniej prof. Jerzy Buzek otrzymał miniaturę słynnego statku Kędzierzyn, który w latach 50. pełnił służbę w kraju i poza granicami. Miniatura ma 52 centymetry, a wykonali ją modelarze z zespołu szkół żeglugi pod kierunkiem Zbigniewa Kapelana.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę