Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Kierunek nawigacja na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej otrzyma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 1 000 000 zł dotacji na realizację programu kształcenia zgodnego z Krajowymi Ramami Kwalifikacji (KRK).


Zgłoszony do ministerialnego konkursu dla podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni lub uczelni nieposiadających podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji wniosek Wydziału Nawigacyjnego został pozytywnie oceniony przez komisję konkursową – otrzymał 106,5 pkt, na 120 możliwych (9.miejsce na liście zwycięskich kierunków studiów). W sumie do konkursu zgłoszono 207 kierunków prowadzonych przez uczelnie państwowe i prywatne. Dofinansowanie otrzymało 62 z nich. Pieniądze trafią na konto uczelni do końca tego roku.

W dołączonych do wniosku dokumentach opisywano m.in. wybrane efekty kształcenia, uzasadnienie uwzględnienia danych efektów kształcenia w opracowanym programie, treści i formy modułów kształcenia oraz metody weryfikacji osiągniętych efektów kształcenia. Wniosek kierunku nawigacja Akademii Morskiej w Szczecinie podkreśla innowacyjność programu kształcenia m.in. w zakresie przygotowania grup obieranych przedmiotów specjalistycznych - „drogowskazów zatrudnialności”. Wskazany został potencjał rynku pracy oraz sektory, w jakich istnieje zapotrzebowanie na kadrę inżynierską. Program kształcenia na kierunku odpowiada na strategiczną inwestycję morską Polski - budowę terminalu LNG w Świnoujściu, na rozwój floty masowców Polskiej Żeglugi Morskiej oraz rozbudowę terminali kontenerowych w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Przedstawiony został również sektor offshorowy i górnictwa morskiego, technologii poszukiwania i wydobywania surowców naturalnych z dna podmorskiego, aspekty bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska morskiego zgodnie z polityką Unii Europejskiej. Zaprezentowano rozwój bazy dydaktycznej wydziału - wyposażanie laboratoriów w nowoczesny sprzęt, zastosowanie oraz wykorzystanie potencjału technologii informatycznych. Program kształcenia na uczelni jest spójny z efektami kształcenia zdobywanymi podczas programowych praktyk morskich i wskazuje tzw. „znać” i „umieć”, jako efekty edukacji. Dostosowując program do wymagań KRK uczelnia kładzie nacisk na umiejętności praktyczne i postawy.

Komisja konkursowa złożona m.in. z kadry naukowej, ekspertów, pracowników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ekspertów zewnętrznych i analityków MNiSW oceniała m.in. stopień spójności i innowacyjności zgłoszonego programu kształcenia, czy bazuje on na unikalnych zasobach jednostki i reaguje na potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego, w jakim stopniu skutecznie rozwija praktyczne umiejętności zawodowe studentów, i czy jest realizowany w warunkach rzeczywistych dla danego obszaru kompetencji zawodowych. Pod uwagę brano również stopień i metody badania losów absolwentów uczelni, skuteczność metod oceny nauczycieli akademickich oraz zakres wdrożonych i innowacyjnych metod kształcenia.

Zadowolenia z wyników nie kryje rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma - „Niezmiernie cieszę się z wyników konkursu. Potwierdzają one, że zmiany wprowadzane do programu kształcenia na nawigacji, założenia i cele są prawidłowe – są odpowiedzią na potrzeby rynku i wykorzystują ogromny potencjał kadr na naszej uczelni. Nagroda finansowa pomoże uczelni z rozmachem realizować innowacyjny program kształcenia - z korzyścią dla studentów. Pozycja akademii w wynikach konkursu – uczelni specjalistycznej, niedużej i młodej w porównaniu z warszawskimi czy krakowskimi - to niewątpliwy prestiż dla naszej uczelni”.

Wyniki konkursy zostały ogłoszone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa 21 listopada 2012 roku. Uczestniczył w niej dziekan Wydziału Nawigacyjnego dr inż. kpt. ż.w. Jerzy Hajduk, prof. nadzw. AM. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podkreślała profesjonalizm i kreatywność wydziałów w opracowywaniu programów –Warto docenić starania wszystkich uczelni, które zgłosiły się do konkursu. Kreatywność w udoskonalaniu programów studiów była imponująca. […] Studenci nawigacji Akademii Morskiej w Szczecinie ćwiczą na symulatorach i odbywają obowiązkowe roczne praktyki morskie. […] * – wyliczała.

Dofinansowanie przeznaczone jest na pokrycie kosztów realizacji nowego lub zmodyfikowanego programu kształcenia i rozwijanie systemu poprawy jakości kształcenia.

 

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę