Edycje z lat ubiegłych 2021
Druga edycja Konkursu MEWy (2021 r.)
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych
Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w drugiej już edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.To konkurs o zasięgu międzynarodowym, a jego celem jest pobudzenie wyobraźni w oparciu o wiedzę i pomysłowość, a w efekcie zaprezentowanie nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań w wykorzystywaniu technologii i pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych.
Konkurs kierujemy do uczniów i studentów oraz doktorantów
Jak należy rozumieć zadanie konkursowe?Uczestnicy muszą w zrozumiały sposób przedstawić swoje spojrzenie na szeroko rozumianą wizję rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na problem można patrzeć dowolnie: od strony logistyki, budowy, projektowania farm wiatrowych, przez ich działanie i eksploatację, po problemy informatyczne, ekologiczne, mechaniczne, z zakresu mechaniki, automatyki, diagnostyki czy nawet szeroko rozumianej biologii morza.
Jakie są szanse, a jakie zagrożenia, płynące z wykorzystania morskich farm wiatrowych do produkcji energii? Być może masz przełomową myśl, jak zniwelować złe, a wykorzystać dobre strony wytwarzania energii z wiatru. Jeśli w tych tematach jakakolwiek myśl świta Ci w głowie – to konkurs właśnie dla Ciebie!
Jak wziąć udział w konkursie?
Indywidualnie lub zespołowo opracować prezentację (max. 10 slajdów lub 10 minut) i przesłać ją na adres: konkurs@am.szczecin.pl do 22 października 2021 r. Do drugiego etapu – fazy prezentacji pomysłu przed komisją – zakwalifikowanych zostanie 10 pomysłów. Kolejnym zadaniem będzie zaprezentowanie nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań i wyobrażeń związanych z rozwojem i wykorzystaniem morskich farm wiatrowych i rozwojem technologii pozyskiwania energii w ten sposób. Drugi etap konkursu odbędzie się w dniach 8-16 listopada 2021 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w 19 listopada 2021 roku.Uczniowie mogą wybrać język prezentacji (polski lub angielski), studenci i doktoranci muszą przygotować prezentację pomysłu w języku angielskim.
Prezentacja zwycięzców drugiej edycji konkursu MEWy: w Aktualnościach AMS
PARTNERZY Konkursu MEWy 2021
Siemens Gamesa - Siemens Gamesa RENEWABLE ENERGY został, po raz kolejny, partnerem Konkursu MEWy. Siemens Gamesa odkrywa moc energii z wiatru. Od ponad 40 lat firma jest pionierem i liderem w energetyce wiatrowej, a obecnie zespół składający się z ponad 25 000 osób pracuje w centrum globalnej rewolucji energetycznej, by zmierzyć się z największym wyzwaniem naszych czasów – kryzysem klimatycznym. Będąc liderem zarówno w lądowej i morskiej energetyce wiatrowej, Siemens Gamesa tworzy i dostarcza nowoczesne i niezawodne rozwiązania w partnerstwach z naszymi klientami. Firma zainstalowała już urządzenia do wytwarzania ponad 110 GW mocy w energetyce wiatrowej, która zapewnia dostęp do zrównoważonej i czystej energii na całym świecie.Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej - jest organizacją pozarządową, która aktywnie działa na rzecz kształtowania zapisów prawnych w polskim ustawodawstwie sprzyjających rozwojowi energetyki wiatrowej. Stowarzyszenie skupia obecnie ponad 100 czołowych firm działających na rynku energetyki wiatrowej w Polsce: inwestorów, deweloperów, producentów turbin i podzespołów do elektrowni, podwykonawców, usługodawców, kancelarie prawne.
Morska Agencja Gdynia - to jeden z fundatorów nagród w Konkursie MEWy. Do głównych obszarów działalności MAG należą: agencja i frachtowanie statków, agencja celna, usługi portowe i magazynowe oraz transport i spedycja, pośrednictwo pracy na morzu (Crewing). MAG proponuje innowacyjne rozwiązania z zakresu energetyki wiatrowej (Wind&Offshore). Oferuje możliwość najmu w ramach nowoczesnego kompleksu MAG Centrum. Jako firma o solidnych fundamentach gwarantuje dostawę morską, lotniczą i lądową na całym świecie. Szeroka współpraca z partnerami krajowymi i zagranicznymi zapewnia wysoką jakość usługi transportowych i logistycznych oraz realizację najbardziej wymagających zadań.
Gispro - partner Konkursu MEWy, Gispro to firmą geodezyjna, która od chwili powstania inwestuje w najnowsze technologie fotogrametryczne i teledetekcyjne. Firma dysponuje doświadczoną kadrę, która zrealizowała dziesiątki projektów na terenie Polski i zagranicą. Wszystkie produkty dostarczone przez Gispro sp. z.o.o. są najwyższej jakości i poziomie technologicznym. Szczególna uwaga zwracana jest na jakość, dokładność i czas wykonania.
RWE Renewables Poland sp. z o.o - wspiera Konkurs MEWy już po raz drugi. RWE Renewables Poland Sp. z o.o. jest jednym z wiodących inwestorów w energetykę odnawialną w Polsce. Od momentu wejścia na polski rynek energii odnawialnej w 2007 roku eksploatuje ponad 420 MW w lądowych farmach wiatrowych, elektrowniach fotowoltaicznych i rozwija jeden z pierwszych projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Zespół składa się z ponad 80 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jako inwestor strategiczny, RWE opracowuje, buduje i obsługuje projekty przez cały okres ich trwania, angażując się w lokalne społeczności i ceniąc długoterminową współpracę z partnerami i wykonawcami.
Ocean Winds - to marka, pod którą w 2019 połączyły się EDP Renewables (EDPR) i ENGIE. Obie firmy podzielają wizję, w której odnawialne źródła energii, w szczególności morskie źródła wiatrowe, odgrywają kluczową rolę w globalnej transformacji energetycznej. Dlatego stworzyli spółkę joint venture dla morskiej energetyki wiatrowej. Wiatr sprawia, że OW szuka i dostosowuje się do jego najpotężniejszych sił. Energia firmy Ocean Winds składa się z ludzkich relacji i inspiracji, które popychają do wspólnego celu.
Windhunter Academy - to światowy lider w branży energetyki wiatrowej. Wchodzi w skład Grupy Windhunter, która jest, z kolei, światowym liderem w dziedzinie pomiarów wiatru oraz szkoleń prowadzonych dla specjalistów związanych z energetyką wiatrową. Windhunter dostarcza swoim klientom wysokiej jakości usługi i produkty w obszarze szkoleń przemysłowych oraz optymalizacji istniejących i rozwijanych projektów w zakresie energetyki odnawialnej.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - to jeden z inicjatorów idei Konkursu MEWy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło Konkurs MEWy Patronatem Honorowym.
Nagrody w drugiej edycji Konkursu MEWy:
- 3 nagrody główne w grupie student lub doktorant oraz 2 nagrody dodatkowe,
- oraz 3 nagrody główne w grupie uczeń szkoły ponadpodstawowej oraz 3 nagrody dodatkowe.
1. W grupie studenci i doktoranci za zajęcie odpowiedniego miejsca nagrodami są:
I miejsce – nagroda finansowa 5000 złotych, głośnik JBL, bluza AMS, gadżety AMS.II miejsce – nagroda finansowa 3000 złotych, głośnik JBL, koszulka AMS, gadżety AMS.
III miejsce – nagroda finansowa 2000 złotych, głośnik JBL, koszulka AMS, gadżety AMS.
Plus nagrody dodatkowe: wyjazd na farmę offshore (wizyta w zakładzie Arkona) oraz płatne staże.
2. W grupie uczniowie szkół ponadpodstawowych za zajęcie odpowiedniego miejsca nagrodami są:
I miejsce – hulajnoga elektryczna Motus Scooty 8.5, głośnik JBL GO2, bluza AMS, gadżety AMS.II miejsce - telefon Xiaom Redmi Note 10 128 GB, głośnik JBL GO2, koszulka AMS, gadżety AMS.
III miejsce - głośnik JBL Flip 5 Eco, butelka SMART, koszulka AMS, gadżety AMS.
Plus nagrody dodatkowe ufundowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego : 3 zestawy słuchawek bezprzewodowych JBL Tune 500 BT.
Ponadto, na wszystkich uczestników czekają nagrody od Partnerów Konkursu - udział w projektach stażowych, wizyty studyjne u przedstawicieli branży, spotkania z ekspertami.
Szczegóły w regulaminie konkursu MEWy 2021
Pliki do pobrania:
- Regulamin konkursu MEWy 2021 Rozmiar: 188KB