Erasmus+ Wyjazdy na praktyki
Wyjazdy na praktyki
Jak wygląda wyjazd na praktyki w ramach programu ERASMUS+?
Informacje ogólne o praktykach Erasmus+
W ramach programu Erasmus+ możesz odbyć praktykę w zagranicznej firmie lub przedsiębiorstwie: moze być to zarówno praktyka przewidziana programem studiów jak i dodatkowa praktyka odbywana jako student lub absolwent. Taki wyjazd może trwać od 2 do 12 miesięcy i można na niego wyjechać najwcześniej po drugim semestrze studiów inżynierskich lub licencjackich (wyjazdy na pierwszym roku studiów II stopnia jest możliwy).
W ramach wyjazdu, przez ustalony przedział czasu, macie okazję praktycznie uczyć się zawodu, w języku kraju, do którego jedziesz bądź w innym języku w jakim przyjmie Was firma goszcząca.
Jak przygotować się do wyjazdu?
Przygotowanie takiego wyjazdu składa się z dwóch częsci - najpierw student musi zostać zakwalifikowany na wyjazd (na podstawie znajomości języka obcego w jakim chce odbywać praktykę i wyników w nauce) a potem firma przyjmująca musi go zaakceptować na podstawie przesłanego zgłoszenia.
Dla każdego studenta wyjeżdżajacego na studia przygotowywany jest Learning Agreement for Training czyli porozumienie między studentem, firmą/instytucją przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program praktyki którą student ma realizowac w przedsiębiorstwie. Program praktyki będzie zależał od rodzaju realizowanej praktyki oraz od profilu przedsiębiorstwa ale zawsze musi być to praktyka zwiazana z kierunkiem studiów. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Do porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu praktkyi oznacza zaliczenie jej przez uczelnię macierzystą ( dotyczy praktyk objętych programem kształcenia) .
Poza porozumieniem należy podpisać z uczelnią macierzystą umowę, która szczegółowo określa warunki wyjazdu oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu w instytucji goszczącej, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią macierzystą itp.).
Masz więcej pytań o wyjazdy na praktyki?
Sprawdź kolejne zakładki
Gdzie mogę odbyć praktykę?
Jak długo trwa wyjazd na praktykę ERASMUS+?
Jak szukać praktyki?
Gdzie mogę odbyć praktykę?
Praktyki programu ERASMUS+ można realizować w różnego rodzaju instytucjach (poniżej lista wszystkich kategorii):
- każda publiczna lub prywatna organizacja prowadząca działalność na rynku pracy lub w dziedzinie kształcenia, szkolenia i na rzecz młodzieży. Przykładowo taką organizacją może być: publiczne lub prywatne małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo (w tym przedsiębiorstwa społeczne);
- organ publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym;
- partner społeczny lub inny przedstawiciel danego zawodu, w tym izby handlowe, stowarzyszenia rzemieślnicze/zawodowe i związki zawodowe;
- instytut badawczy;
- fundacja; szkoła/instytut/centrum edukacyjne (na dowolnym poziomie, począwszy od kształcenia na poziomie przedszkolnym, a skończywszy na kształceniu na poziomie średnim II stopnia, w tym również kształcenie zawodowe i edukacja dorosłych);
- organizacja niekomercyjna, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa;
- organ oferujący poradnictwo zawodowe, doradztwo zawodowe i usługi informacyjne;
- instytucja szkolnictwa wyższego kraju uczestniczącego w programie posiadająca Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego;
- instytucji polskiej działającej na rynku pracy w kraju, do którego wyjeżdża student (np. zagranicznym oddziale polskiej firmy).
Wymienione rodzaje organizacji dotyczą wszystkich możliwych rodzajów wyjazdów. O tym jaki rodzaj instytucji będzie najlepszy w twoim przypadku zależy jaki rodzaj instytucji będzie pasować do twojego kierunku studiów i tego czym masz się zajmować w przyszłości. Wśród studentów PM na pewno najpopularniejsze będą wyjazdy do przedsiębiorstw z branży morskiej i transportowej oraz innych pokrewnych z kierunkami studiów studentów.
Nie można natomiast odbywać praktyk Erasmusa+ w:
- instytucjach unijnych ani w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami
Jak długo trwa wyjazd na praktykę ERASMUS+?
Od 2 do 12 miesięcy
Zgodnie z zasadami programu ERASMUS+ wyjazd na praktyki trwa minimalnie 2 miesiące, a maksymalnie 12 miesięcy. Czas danej praktyki zależy zatem od ustaleń z instytucją przyjmującą oraz terminu jej odbywania (szczególnie ważne w przypadku praktyk lądowych).
Jednak z uwagi na duże zainteresowanie studentów wyjazdami na praktyki i ograniczony budżet w roku akademickim 2034/2024 Politechnika Morska w Szczecinie podjęła decyzję, iż dofinansowanie w formie stypendium będzie przyznawane na okres maksymalnie 6 miesięcy - ewentualny dłuższy pobyt może być realizowany w ramach dofinansowania zerowego (bez stypendium). Oznacza to że wyjazd może trwać nawet 12 miesięcy ale student otrzyma dofinansowanie na maksymalnie 6 miesięcy.
Ewentualne dofinansowanie na dłuższy okres będzie mogło być przyznane jedynie w sytuacji gdy:
1) Stypendium uzyskają wszyscy zakwalifikowani uprzednio na wyjazd bez stypendium uczestnicy i Uczelni nadal będzie dysponować wolnymi środkami
lub
2) Uczelnia będzie dysponować wolnymi środkami jednak w wysokości niższej niż wystarczającej na sfinansowanie 2 miesięcznego wyjazdu osoby z listy rezerwowej.
3) Uczelnia uzyska dodatkowe dofinansowanie z Narodowej Agencji Programu ERASMUS+ pozwalające na sfinansowanie dodatkowego pobytu.
Relacje studentów z wyjadzów Erasmus+
Wyszukiwarki praktyk lądowych dla studentów
W internecie można znaleźć wiele wyszukiwarek praktyk studenckich. Została również powołana specjalna wyszukiwarka dedykowana jedynie dla studentów ERASMUS+.
KORZYSTAJĄC Z WYSZUKIWAREK ZAWSZE SPRAWDŹ:
1. Czy ogłoszenie jest nadal aktualne
2. Czy sposób realizacji praktyki nie stoi w sprzeczności z zasadami programu ERASMUS+. Na przykład praktyka ERASMUS+
- ma być praktyką w pełnym wymiarze godzin
- może być realizowana tylko w określonych krajach
- musi trwać minimum 2 i maksimum 12 miesięcy
- nie może być jednocześnie realizowana w ramach ERASMUS+ innego programu europejskiego.
3. Sprawdź również czy spełniasz wymogi określone w ofercie i czy proponowana praktyka pasuje do profilu praktyki jaką masz odbyć (zależy to od kierunku studiów na którym studiujesz).
Wyszukiwarka dedykowana do programu ERASMUS+
Inne wyszukiwarki praktyk (dostępne również oferty pracy)
- www.europe-internship.com
- www.globalplacement.com
- www.leonet.joeplus.org/en/offers/
- www.eurojobs.com
- https://jobs.goabroad.com/
- www.iagora.com
- www.careerjet.co.uk
- www.bigtimerecruitment.com
- www.interntown.com
- www.europlacement.com
- www.jobsabroadbulletin.co.uk
- www.overseasjobcentre.co.uk
- www.placement-uk.com
Politechnika Morska w Szczecinie nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z ewentualnego nawiązania współpracy z instytucjami, których oferty dostępne są w niniejszych wyszukiwarkach oraz nie gwarantuje, iż wyszukiwane za ich pomocą praktyki zostaną zaakceptowane przez Koordynatorów Wydziałowych Programu ERASMUS+ (każdy wybór powinien być z nimi skonsultowany).