Rozliczenie wyjazdu Uznawalność akademicka
Jak wygląda rozliczenie wyjazdu ERASMUS+? Uznawalność akademicka
Sprawdź, co jest warunkiem rozliczenia wyjazdu na studia i na praktyki (w zakresie uznawalności akademickiej).
UZNAWALNOŚĆ AKADEMICKA – wyjazdy na studia
W programie ERASMUS+ wymiana studentów pomiędzy europejskimi uczelniami jest możliwa dzięki przenoszeniu efektów kształcenie uzyskanych poza uczelnią wysyłającą a przyjmującą w ramach systemu ECTS (European Credit Transfer System).
W przypadku wyjazdów na studia przenoszenie osiągnięć studenta jest możliwe dzięki:
- Learning Agreement for Studies – Porozumieniu o programie zajęć
oraz
- wykazowi ocen - Transcript of Records, wydawanemu przez uczelnię przyjmującą na koniec pobytu.
Learning Agreement for Studies (dalej LA) to trójstronne porozumienie pomiędzy instytucją wysyłającą (PM), uczelnią przyjmującą i studentem. LA jest podpisywane przed wyjazdem studenta – w razie potrzeby może być ono aktualizowane w trakcie pobytu. Program zajęć student ustala z koordynatorem wydziałowym programu ERASMUS+ na podstawie programu studiów w Uczelni Partnerskiej i programu studiów na PM.
Wypełniając Learning Agrement for Studies przed wyjazdem, należy się skupić na części Before the Mobility. Tabela A dotyczy przedmiotów jakie student ma zrealizować w Uczelni Przyjmującej, natomiast tabela B przedmiotów jakie zostaną zaliczone na PM po zrealizowaniu tego programu. Przedmioty w LA dobierane są na podstawie zbieżnych efektów kształcenia oraz liczby punktów ECTS - decydujące jest zatem porównanie treści programowych.
Ustalając LA z Koordynatorami Wydziałowymi należy pamiętać również o ustaleniu wszelkich dodatkowych kwestii takich jak terminy praktyk, ewentualne różnice w organizacji roku akademickiego między PM i Uczelnią przyjmującą czy ewentualne różnice programowe (STCW).
Należy pamiętać, iż wszelkie zmiany w LA muszą być zaakceptowane przez Koordynatora Wydziałowego ERASMUS+ i przez uczelnię przyjmującą.. Wprowadzenie zmian do LA bez zgody Koordynatora Wydziałowego oznacza, iż zmienione przedmioty mogą nie zostać zaakceptowane.
W celu wprowadzenia zmian w Learning Agreement for Studies należy poinformować w formie pisemnej (najczęściej za pośrednictwem e-mail) Koordynatora Wydziałowego o proponowanych zmianach oraz przyczynach ich zaproponowania, a także dostarczyć wypełnioną drugą część porozumienia (During the Mobility) i odnotować przedmioty dodane lub usunięte. Wprowadzenie zmian w Tabeli A może również spowodować konieczność wprowadzenia zmian w części B.
Warunkiem uznania efektów kształcenia wynikających z zaakceptowanego w LA zestawu przedmiotów jest zaliczenie ujętych w Porozumieniu przedmiotów oraz potwierdzenie uzyskanych osiągnięć w postaci wykazu ocen - Transcript of Records wydawanego przez uczelnię przyjmującą po złożeniu wszystkich wymaganych zaliczeń i egzaminów. Decyzję o przeniesieniu osiągnięć w oparciu o przedstawiony wykaz ocen podejmuje właściwy Dziekan.
Ważne zasady:
- jeżeli wykaz ocen (Transcript of Records) nie potwierdza realizacji przedmiotu ujętego w Porozumieniu (LA), oznacza to że student nie uczęszczał na zajęcia z danego przedmiotu - przedmiot taki nie może zostać zaliczony na PM;
- jeżeli przedmiot nie został zaliczony w Uczeni Partnerskiej - na podstawie wykazu ocen (Transcript of Records) uzyskana ocena jest oceną niedostateczną - przedmiot nie może zostać zaliczony na PM
- jeżeli wykaz ocen Transcript of Records potwierdza przedmioty nieujęte w Porozumieniu, a zmiana LA polegająca na dodaniu przedmiotów nie została dokonana wg właściwej procedury - oznacza to samowolną decyzję studenta. Koordynator wydziałowy może odmówić uznania dodatkowych przedmiotów.
Przenoszenie osiągnięć odbywa się zgodnie Rozdziałami X i XI Regulaminu Studiów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
UZNAWALNOŚĆ AKADEMICKA - wyjazdy na praktyki.
Praktyka zagraniczna w programie ERASMUS+ może mieć charakter obowiązkowy (praktyka wynikająca z programu studiów na danym kierunku) lub nieobowiązkowy (praktyka realizowana dodatkowo, np. już po zaliczeniu praktyki obowiązkowej). W każdym przypadku wyjazd na praktykę ma charakter zawodowy, związany ze studiowanym kierunkiem i zostanie odnotowany w Suplemencie do dyplomu.
Podstawowymi dokumentami umożliwiającymi przenoszenie osiągnięć jest Porozumienie o programie praktyki - Learning Agreement for Traineeship (dalej LA for Traineeship) sporządzane przed rozpoczęciem pobytu w instytucji przyjmującej oraz zaświadczenie o jej zrealizowaniu wydawane przez instytucję przyjmującą po zakończeniu pobytu.
LA for Traineeship to trójstronna umowa pomiędzy studentem, uczelnią macierzystą i instytucją przyjmującą. Program praktyki, sporządzany w porozumieniu z właściwym Koordynatorem wydziałowym, opiekunem praktyk na PM oraz opiekunem praktyki w instytucji przyjmującej, precyzuje cele, zadania i oczekiwane efekty praktyki.
Studenci planujący odbywać praktyki przewidziane tokiem studiów w ramach programu ERASMUS+ zobowiązani są przestrzegać regulaminów dla praktyk obowiązkowych (praktyka programowa, praktyka dyplomowa, praktyka morska, praktyka zawodowa). Student planujący realizację praktyki obowiązkowej w ramach programu ERASMUS+ ma obowiązek poinformować o tym opiekuna praktyk na swoim kierunku studiów, który poinformuje go o zasadach w zakresie realizacji i rozliczenia praktyki.
Przenoszenie osiągnięć odbywa się na zgodnie z Rozdziałami X i XI Regulaminu Studiów Akademii (od 1 września 2022 Politechniki) Morskiej w Szczecinie.