Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Zakład Chemii Laboratoria Zakładu Chemii

Laboratorium chemii i chemii technicznej

Widok ogólny laboratorium chemii i chemii technicznej
Widok ogólny laboratorium chemii i chemii technicznej

W laboratorium tym prowadzony jest cykl ćwiczeń laboratoryjnych z chemii oraz chemii technicznej. Na zajęciach tych studenci zapoznawani są na wstępie z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym oraz poznają zagadnienie substancji niebezpiecznych, a w nim identyfikację, oznakowanie oraz podstawowe sposoby ich neutralizacji. Na kolejnych zajęciach na bazie osobiście przeprowadzonych doświadczeń poznają i wzbogacają wiedzę na temat roztworów oraz różnych sposobów wyrażania ich stężeń, pogłębiają teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat systematyki pierwiastków oraz właściwości pierwiastków bloku s i p, dysocjacji, pH roztworów, hydrolizy, szybkości reakcji (z rozszerzeniem wiadomości na temat katalizatorów, inhibitorów), procesów utleniania i redukcji w roztworach, a także teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat korozji i szerokiej palety skutecznych sposobów jej zapobiegania.

Wybrane stanowiska laboratoryjne z chemii wody

Oznaczania pH oraz alkaliczności p i m wody kotłowej
i wody chłodzącej silniki okrętowe

Stanowisko do badania jakości wody technicznej
 

Stanowisko służy do badania jakości wody technicznej stosowanej na statkach pod względem poziomu wymaganych w eksploatacji takich parametrów, jak: pH oraz alkaliczność typu p i m. Pozwala określić, czy woda wykazuje odpowiednie właściwości antykorozyjne i przeciwpienne i czy zawiera właściwy poziom pakietu alkalicznych związków chemicznych. Parametry p i m są podstawą tzw. szumowania dolnego eksploatowanych kotłów okrętowych.

Oznaczania zawartości jonów chlorkowych zawartych w wodzie kotłowej
i chłodzącej metodą argentometryczną, tzw. metodą Mohra

Stanowisko do badania zawartości korozyjnie oddziałujących jonów chlorkowych
 

Służy do badania zawartości korozyjnie oddziałujących jonów chlorkowych oraz do kontroli jakości otrzymywanego na statku destylatu z wody morskiej.

Przenośne zestawy laboratoryjne do badania
wody kotłowej i chłodzącej na statkach

Przenośne zestawy laboratoryjne do badania wody kotłowej i chłodzącej na statkach
 

Przenośne zestawy laboratoryjne używane przez mechaników okrętowych, w trakcie rejsu, do badania i kontroli parametrów wody kotłowej i chłodzącej. Na podstawie uzyskanych wyników badań mechanik dozując odpowiednie preparaty koryguje parametry wody w kotle lub w obiegach wody chłodzącej oraz podejmuje decyzje diagnostyczne dotyczące urządzenia, w którym eksploatowana jest badana woda.

Laboratorium chemii paliw, olejów i smarów widok ogólny

Laboratorium chemii paliw, olejów i smarów widok ogólny
 

 

Wybrane stanowiska laboratoryjne z chemii paliw, olejów i smarów

Pomiar temperatury zapłonu olejów smarowych
w tyglu otwartym i zamkniętym

Stanowisko do badania temperatury zapłonu olejów świeżych w tyglu otwartym metodą Marcussona
 

Służy do badania temperatury zapłonu olejów świeżych w tyglu otwartym metodą Marcussona oraz temperatury zapłonu olejów używanych w tyglu zamkniętym metodą Martensa-Pensky’ego. Umożliwia ono stwierdzenie, czy olej smarowy eksploatowany w silniku okrętowym nie został zanieczyszczony paliwem (przecieki paliwa do systemu olejowego) i czy jego dalsza eksploatacja nie grozi wybuchem par paliwa w karterze silnika oraz niebezpieczeństwem zatarcia silnika.

Oznaczanie liczby kwasowej i liczby zasadowej olejów smarowych
metodą miareczkowania potencjometrycznego

Stanowisko do badania temperatury zapłonu olejów świeżych w tyglu otwartym metodą Marcussona
 

Służy do oceny stopnia zużycia eksploatowanego oleju, jego aktualnej rezerwy alkalicznej (oleje silnikowe) i stopnia zestarzenia olejów niesilnikowych (zawartość kwasów organicznych mało- i wielkocząsteczkowych.

Pomiar penetracji i temperatury kroplenia
smarów plastycznych

Stanowisko do pomiaru penetracji i temperatury kroplenia smarów plastycznych
 

Stanowisko do oznaczania penetracji smarów plastycznych metodą bez- i po ugniataniu oraz określenia na tej podstawie klasy konsystencji smaru.

Przenośne zestawy laboratoryjne
do badania olejów smarowych na statkach

Przenośne zestawy laboratoryjne do badania olejów smarowych na statkach
 

Przenośne zestawy umożliwiają mechanikom okrętowym, w razie potrzeby, przeprowadzenie badania oleju smarowego na statku w morzu. Za pomocą tych zestawów mechanik testuje takie podstawowe parametry oleju, jak: zawartość wody, rodzaj wody (morska - czy słodka), liczbę zasadową (BN), lepkość, zawartość zanieczyszczeń. Na podstawie tych badań podejmuje decyzje diagnostyczne dotyczące stanu oleju oraz stanu urządzenia, w którym ten olej jest eksploatowany.

Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę