Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

12 lutego br. władze AMS spotkały się z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anną Wypych-Namiotko. Przedmiotem rozmów były projekty budowy przez uczelnię Specjalistycznego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa oraz Centrum Kształcenia Kadr Rybołówstwa Morskiego

Specjalistyczny Ośrodek Szkoleniowego Ratownictwa

W sprawie budowy Specjalistycznego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa zostało zawarte porozumienie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie, Akademią Morską w Szczecinie, Pomorską Akademią Medyczną w Szczecinie, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szczecinie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, Strażą Graniczną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Oddział w Szczecinie.

Stworzenie Centrum pozwoli na realizację wymagań stawianych przez międzynarodowe przepisy i konwencje dotyczące przewozów ładunków drogą morską i śródlądową. Szerokie zainteresowanie samorządów, służb ratowniczych, przedsiębiorstw gospodarki morskiej powoduje konieczność rozszerzenia działalności badawczo-szkoleniowej z zakresu walki z pożarami, rozlewami olejowymi, skażeniami środowiska związanymi ze wzrostem intensywności ruchu statków na drogach morskich i śródlądowych, ratownictwem morskim wodnym i śródlądowym. Centrum będzie również przygotowaniem do praktycznych ćwiczeń z zakresu prowadzenia ratownictwa medycznego w ww. obszarach.

Centrum Kształcenia Kadr Rybołówstwa Morskiego

Podstawową przesłanką utworzenia Centrum Kształcenia Kadr Rybołówstwa Morskiego (CKKRM) w Kołobrzegu jest wypełnienie luki jaka powstała w Polsce po transformacji ustrojowej w kształceniu kadr dla rybołówstwa morskiego na poziomie podstawowym i średnim. Całkowita likwidacja wszystkich szkół zawodowych i techników rybołówstwa morskiego jaka nastąpiła w latach 90-tych ub. wieku spowodowała wyraźnie odczuwalne zjawisko starzenia się wykwalifikowanych załóg statków rybackich - przede wszystkim w polskim rybołówstwie bałtyckim. Utworzenie w/w centrum pozwoli na ciągłe uzupełnianie brakujących kadr w rybołówstwie morskim młodymi, wykształconymi zgodnie z wymaganiami konwencji STCW-F, rybakami - zarówno na poziomie operacyjnym jak i na poziomie zarządzania..

Oba projekty budowy ośrodków szkoleniowych spotkały się z dużym zainteresowaniem i zostały zaaprobowane przez minister Annę Wypych-Namiotko.

dr inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, Prorektor ds. morskich

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę