Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W zeszłym tygodniu Nawigator XXI wrócił z rejsu badawczego, w ramach międzynarodowego projektu, a już za chwilę rusza w kolejny!

Na początku czerwca załoga Nawigatora XXI wypłynęła w rejs w ramach projektu Interreg Baltic Sea Region na badania grawimetryczne (w skrócie BalMarGrav). W wyniku badań prowadzonych z pokładu Nawigatora XXI wdrożony zostanie nowy i ujednolicony system odniesienia wysokości dla Morza Bałtyckiego.

Zadania Nawigatora XXI

Pomiary batymetryczne, mapy morskie itp., potrzebne do bezpiecznej żeglugi, infrastruktury morskiej i zarządzania ruchem morskim, będą oparte na tzw. modelu geoidy. W tym celu potrzebne jest szczegółowe mapowanie pola grawitacyjnego ponad granicami, zarówno na lądzie, jak i na morzu.
A już 19 czerwca statek wypływa na rejs badawczy z Narodowym Muzeum Morskim w celu inwentaryzacji dna Morza Bałtyckiego. Będziemy przeprowadzać badania, gromadzić dane i odkrywać nieznane obszary Bałtyku.

 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę