Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Uczelnia wybrała cele, które są koherentne z jej misją, czyli tworzenie międzynarodowej przestrzeni naukowo-badawczej, uwzględniając transfer wiedzy i technologii, a także kreowanie postaw społecznych, promowanie rozwoju gospodarki morskich oraz kultywowanie tradycji morskich.

Realizacja Polityki zrównoważonego rozwoju Politechniki Morskiej w Szczecinie 2023, pełen raport - plik PDF
Sustainable Development Policy at the Maritime University of Szczecin (MUS) 2023, full report - PDF file
 

Politechnika Morska w Szczecinie realizuje Politykę zrównoważonego rozwoju, która jest wzorowana na Agendzie 2030 Rezolucji ONZ – Sustainable Development Goals (SDG).

Pierwszym celem jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez zajęcia sportowe, wsparcie psychologiczne oraz realizacja programów profilaktycznych. Drugim celem przyjętym przez Politechnikę Morską do realizacji, jest zapewnienie dobrej jakości edukacji, którą PM realizuje dzięki przyjęciu deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni (SOU).

Uczelnia rozwija swoją ofertę edukacyjną, jest otwarta na studentów międzynarodowych, wspiera badania naukowe, a także uczestniczy w programach na rzecz otwierania danych badawczych. Nieodzownym elementem polityki na rzecz edukacji jest zapewnienie wsparcia w postaci stypendiów.

Osiągnięcie równości płci jest kolejnym celem, który jest realizowany przez przyjęcie Planu Równości Szans. Plan został opracowany jako adaptacja Gender Equality Plan dla Politechniki Morskiej w Szczecinie. Jest on nastawiony na promowanie równości szans oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Realizacja następnego celu, omawiana w dokumencie to odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Politechnika Morska w Szczecinie inicjuje różne działania na rzecz zmniejszenia ilości odpadów oraz przeciwdziałające marnowaniu żywności. Warto nadmienić zainstalowane na terenie Uczelni źródełka wody pitnej, ograniczające potrzebę kupowania wody butelkowanej oraz uruchomienie jadłodzielni w akademikach.

Ponadto, Politechnika Morska angażuje się w działania w dziedzinie klimatu, poprzez działania edukacyjne, rozwiązania infrastrukturalne, a także proekologiczne projekty badawcze i działania na rzecz środowiska, które spełniają również cel ochrony oceanów, mórz i zasobów morskich. Za przykład takich działań mogą posłużyć projekty oczyszczania bałtyckich wraków z zalegających sieci rybackich.

Ostatnim z wybranych celi jest partnerstwo na rzecz celów, który ma przejawiać się we współpracy m.in. z Zachodniopomorską Doliną Wodorową, Morskimi Uniwersytetami IAMU oraz gestorami gospodarki morskiej (IMO).

Cele zrównoważonego rozwoju - grafika


Dokument PDF, który przedstawia pełny przegląd wybranych celów oraz przykłady ich realizacji oddajemy poniżej do Państwa dyspozycji w języku polskim oraz angielskim.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę