Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Dystrybutory wody pitnej na Politechnice Morskiej promują zdrowy styl życia, ograniczają zużycie plastiku i dzięki temu wspierają cele zrównoważonego rozwoju

Redukujemy użycie plastiku

Dystrybutory wody pitnej (nazywane też „wodozdrojami”, „pitnikami”, czy „fontannami”) powstały z inicjatywy, która wpisuje się w idee opisane w 17 celach na rzecz zrównoważonego rozwoju, a mianowicie odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji oraz zapewnienia świeżej, czystej wody. Dzięki temu studenci oraz pracownicy uczelni mogą ograniczyć zużycie butelek plastikowych. Wyposażenie uczelni w takie źródełka ma również na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz troski o środowisko.
Źródełka wody pitnej dają studentom, pracownikom oraz gościom uczelni łatwy dostęp do czystej wody pitnej. Wodę można nalewać do swojego naczynia lub napić się bezpośrednio ze źródełka (bezkontaktowo, poprzez „fontannę”), tym samym nie ma nawet konieczności noszenia ze sobą bidonów. W ten sposób ograniczamy również ilość odpadów plastikowych. Poidełka gaszą pragnienie oraz dają orzeźwienie bez potrzeby kupowania wody butelkowanej.

Ważna rola wody

Często zapomina się, że człowiek potrzebuje wody nawet bardziej niż pożywienia. Woda bierze udział w procesach metabolicznych, trawieniu oraz przyczyna się do równowagi elektrolitowej w organizmie a także ułatwia transport substancji odżywczych i usuwanie toksyn. Brak odpowiedniej ilości wody przyczynia się do pogorszenia nastroju, koncentracji, obniżenia sprawności psychofizycznej, a także do problemów somatycznych. Dlatego tak ważna jest świadomość odpowiedniego nawodnienia. Ile powinniśmy pić wody? Według dietetyków ogólną normą jest wypicie ok. 2 litrów wody dziennie, a jeśli ktoś chciałby poznać bardziej precyzyjne zapotrzebowanie dla siebie, to jest na to prosty wzór: 30 ml na każdy kilogram masy ciała (swoja waga x 30 = ilość ml dziennego zapotrzebowania na wodę.
Odpowiedzialna konsumpcja jest jednym z kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia zarówno jakość życia jak i ochronę środowiska. Zachęcamy wszystkich członków społeczności akademickiej do korzystania ze źródełek, aby wspólnie, dzięki odpowiedzialnej konsumpcji, przyczyniać się do ochrony środowiska oraz realizowania innych celów zrównoważonego rozwoju.

Dystrybutor wody pitnej na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Dystrybutor wody na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Gdzie znajdują się dystrybutory wody pitnej na PM?

Źródełka znajdują się w widocznych miejscach, w budynku głównym Politechniki Morskiej przy Wałach Chrobrego (hol), na Wydziale Informatyczno-Ekonomicznym Transportu przy ul. Szczerbcowej, na Wydziale Nawigacyjnym przy ul. Żołnierskiej, a także na Wydziale Mechanicznym przy ul. Willowej. Docelowo każdy z budynków będzie wyposażony w co najmniej jeden dystrybutor. Obecnie czeka na montaż „wodozdrój” na Wydziale Mechatroniki przy studium WF.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę