BHP Szkolenie pracowników
Szkolenia BHP
Zgodnie art. 2373 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca ma obowiązek przeprowadzania szkolenia z zakresu BHP przed dopuszczeniem pracownika do pracy oraz powtarzanie szkoleń BHP okresowo. Szczegółowe zasady szkolenia pracowników w zakresie BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).Przepisy przewidują dwa rodzaje szkoleń BHP:
- wstępne
- okresowe
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem go do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który wcześniej nie został przeszkolony z zakresu BHP. W dniu zawarcia umowy pracownik musi zostać poddany szkoleniu wstępnemu ogólnemu i stanowiskowemu, które jest ważne do roku zatrudnienia. Częstotliwość wykonywania szkoleń okresowych jest uzależniona od stanowiska jakie zajmuje dany pracownik w swoim zakładzie pracy. Wszelkie szczegóły na temat zasad szkoleń BHP określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Okresowe szkolenia BHP
Szkolenia okresowe z dziedziny BHP powtarzane są obowiązkowe przez cały okres trwania zatrudnienia. Celem prowadzonych szkoleń jest uzupełnienie i przypomnienie wiedzy oraz poznanie nowych przepisów obecnie obowiązujących z zakresu BHP. Jak często przeprowadza się szkolenia okresowe z BHP ? Pierwsze szkolenie okresowe bhp dla kierowników należy przeprowadzić do 6 miesięcy od daty zatrudnienia. Pozostałe grupy zawodowe do 12 miesięcy od daty zatrudnienia.Drugie i kolejne szkolenia okresowe:
- nie rzadziej niż raz w roku – szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, przeprowadza się je w formie instruktażu,
- nie rzadziej niż raz na 3 lata – szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, (przeprowadza się je w formie instruktażu),
- nie rzadziej niż raz na 5 lat – szkolenie okresowe osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów; pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji, pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania tej służby; w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego
- nie rzadziej niż raz na 5 lat – szkolenie okresowe osób zaliczanych do grupy „pracowników innych nie wymienionych w pkt. 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp” pn.: nauczyciel, lekarz, bibliotekarz, w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
- nie rzadziej niż raz na 6 lat – szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.
Szkolenie okresowe kończy się sprawdzeniem wiedzy, może być w formie ustnej lub testowej oraz wystawieniem zaświadczenia.