Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

BHP Apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki medycznej - Normy DIN

DIN jest skrótem od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung). Organizacja ta jest przedstawicielem ogólnoświatowych i europejskich organizacji normalizujących. Z racji faktu, że w Polsce nie mamy precyzyjnych norm dotyczących składu apteczek pierwszej pomocy, skład ten określa się w oparciu o niemieckie normy DIN. Na tych samych normach wzoruje się większość krajów Unii Europejskiej.

Rodzaje norm DIN:

DIN 13164 – Tę normę spełniają tzw. apteczki samochodowe. Skład apteczki jest tutaj dostosowany do udzielania pierwszej pomocy w terenie. Jej wyposażenie jest przeznaczone do opatrywania ran powstałych w wyniku wypadków drogowych, podczas wędrówek bądź prac terenowych. Instrukcja obsługi zawiera opis czynności które należy podjąć w wypadkach w terenie. Środki opatrunkowe także dobrane są pod kątem udzielania pomocy w terenie, w tym do samodzielnego opatrywania ran własnych. W Polsce nie ma obowiązku prawnego posiadania apteczki samochodowej, jednak biorąc pod uwagę, jakie obecnie panuje na drogach natężenie ruchu, jak spotęgowana jest liczba kolizji i wypadków drogowych i jak ważne jest udzielenie pomocy w pierwszych minutach po wypadku, każdy powinien zaopatrzyć się w taką apteczkę. Liczy się tutaj bezpieczeństwo nasze własne ale nie tylko. Prawo jednak nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Zawartość apteczki oraz opisy w instrukcji mogą umożliwić nam skuteczne podjęcie próby udzielenia pierwszej pomocy.

DIN 13167 – Norma ta określa skład apteczki używanej najczęściej w motocyklach, rowerach i innych pojazdach tego typu. Jest to bardzo mobilna apteczka, z mniejszą zawartością niż samochodowa. Nie zajmuje wiele miejsca, toteż używa się jej także jako podręczną apteczkę turystyczną. Jej zawartość jest dostosowana do podstawowych urazów komunikacyjnych.

DIN 13157 – Apteczka spełniająca tę normę jest nazywana przemysłową. Ten rodzaj apteczki powinien być używany w takich miejscach jak zakłady pracy, szkoły, biura czy tereny budowy. Skład tej apteczkijest znacznie obszerniejszy niż dwóch wyżej wymienionych. Wynika to z faktu, że ma ona za zadanie zabezpieczać większą liczbę osób oraz, że istnieje więcej czynników ryzyka np. porażenie prądem, oparzenie czy zatrucie. Skład takiej apteczki może być znacznie powiększony, ponieważ nie ma ograniczenia miejscem jej przechowywania, jak to się dzieje w przypadku apteczek samochodowych czy turystycznych. Wszystkie niezbędne czynności, jakie trzeba podjąć niezwłocznie po zaistniałym wypadku są opisane w dołączonej instrukcji obsługi apteczki.

DIN 13169 – apteczka spełniająca tę normę ma niemal identyczny skład, jak apteczka DIN 13157, z tą różnicą, że jej skład jest powiększony o powielające się elementy opatrunkowe. Większa ilość materiałów pierwszej pomocy służy do zabezpieczenia większej ilości osób.

Apteczka przemysłowa/zakładowa - jest to gotowy zestaw materiałów opatrunkowych i innych elementów niezbędnych w udzielaniu pierwszej pomocy przygotowany specjalnie pod kątem biur, szkół, fabryk i zakładów przemysłowych. Najczęściej taka apteczka pojawia się w formie zawieszonej na ścianie skrzynki, w łatwo dostępnym miejscu. Można ją szybko zdjąć i dostarczyć w potrzebne miejsce. Opakowanie apteczki powinno być odporne na działanie czynników zewnętrznych tj. wilgoć czy pył. Ilość, sposób rozmieszczenia i zawartość apteczek dobiera się biorąc pod uwagę ryzyko zagrożeń, jakie mogą wystąpić w danym miejscu. Najczęściej apteczki takie zawierają:
  • bandaże,
  • kompresy, w tym kompresy zimne i kompresy na oko,
  • opaski elastyczne,
  • plastry,
  • sterylne opatrunki indywidualne,
  • chusty trójkątne,
  • chusty z flizeliny,
  • koce ratunkowe,
  • rękawiczki ochronne lateksowe,
  • ustnik do sztucznego oddychania,
  • chusteczki dezynfekujące,
  • nożyczki oraz instrukcję udzielenie pierwszej pomocy wraz z numerami telefonów alarmowych.

Ciekawostka

Czy w apteczce może znajdować się woda utleniona?
Odpowiedź: Teoretycznie tak. Jednak od pewnego czasu, lekarze nie zalecają przemywania ran wodą utlenioną.
Ponadto, woda utleniona ma krótki termin ważności. Może się okazać, że w sytuacji udzielania pierwszej pomocy, zastosuje się przeterminowany produkt. Oczywiście nie powinno to mieć miejsca.
Istnieje jeszcze jeden problem związany z wodą utlenioną, czego na ogół pracownicy nie są świadomi. Butelka wody utlenionej, która została otwarta, nie nadaje się do ponownego użytku. Zatem użycie nawet niewielkiej ilości wody utlenionej powoduje, że pozostała jej część nie powinna już trafiać z powrotem do apteczki!
Autor: Krzysztof Kruszyna

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę