Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

20 października 2022 r., członkowie Koła Naukowego Metiri wzięli udział w geodezyjnych pomiarach architektoniczno-archeologicznych wykopów sondażowych w Chojnie.

Potrafimy działać wspólnie

Projekt,  w którym 20 października 2022 r., w Chojnie wzięli udział członkowie Koła Naukowego Metiri był realizowany we współpracy z Wydziałem Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.  

Cel realizowanych badań

Głównym celem była inwentaryzacja oraz dokumentacja sondaży architektoniczno-archeologicznych. Wykorzystano nowoczesne technologie do zapisu i przetwarzania danych dotyczących wykopalisk, co znacznie usprawniło pracę archeologów. Współpraca okazała się niezwykle inspirująca i dała wiele możliwości na przyszłość. Uzyskane produkty można wykorzystać do późniejszych analiz w celu stworzenia np. przybliżonego modelu budynków wraz z teksturami dostępnymi na zdjęciach archiwalnych. 

Informacja przestrzenna stanowi integralny element dokumentacji archeologicznej. Zastosowanie nowoczesnych technologii pomiarowych znacznie ułatwia prowadzenie wielu prac badawczych. Zauważalny jest postęp w wykorzystaniu fotogrametrii naziemnej i lotniczej w analizach rozmieszczenia architektury.

Jakie działania zostały podjęte?

Wykonano szczegółowy nalot bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV). W międzyczasie dokonano również pomiarów skanerem laserowy, aby precyzyjnie zmapować odkryte podpiwniczenia oraz szczegółowość fundamentów.

Na podstawie zdjęć lotniczych została wygenerowana ortofotomapa, o dokładności 3 cm. Wykorzystano 134 zdjęcia, proces przetwarzania polegał na wyrównaniu bloków zdjęć za pomocą pomierzonych fotopunktów. Następnie został wykonany procesy budowania gęstej chmury punktów, generowanie MESH (modelu 3D) oraz numerycznego modelu terenu. Utworzona ortofotomapa była podstawą do stworzenia przez archeologów szczegółowej dokumentacji sondaży. W efekcie, zaistniała również możliwość nałożenia archiwalnych parcelacji z 1930 r. oraz 1724 r. na uzyskaną dokumentację i porównanie rozkładu parceli na przestrzeni lat.

Studentka dokonuje pomiarów podczas wizyty Koła Naukowego Metiri w Chojnie
Studentka dokonuje pomiarów podczas wizyty Koła Naukowego Metiri w Chojnie

Wyniki prowadzonych badań

Dane pozyskane ze skaningu laserowego pozwoliły na utworzenie szczegółowego modelu 3D, zabytkowych obiektów. Dla jak najlepszych efektów stworzono 21 stanowisk pomiarowych. Dokładność wykonanych skanów daje ogromne możliwości interpretacyjne w przyszłych etapach projektu.

Analizując teren sondaży, podjęto się klasyfikacji obiektu w celu wyodrębnienia poszczególnych reliktów odkrytych fundamentów. Porównanie technik pomiarowych oraz metod klasyfikacji obiektów w różnego rodzaju specjalistycznych oprogramowaniach poszerzyło wiedzę studentów i pomogło w dalszym rozwoju.

Dbamy o rozwój członków Koła Naukowego

Zrealizowany projekt pozwolił studentom stworzyć i wygłosić referat na VII Forum Uni Biznes - Geodezja Przedsiębiorcy Studenci w grudniu 2022 r. w Krakowie.
  • Kacper Bielecki i Arkadiusz Malarski (Koło Naukowe Metiri) - ,,Implementacja budynku 3D Politechniki Morskiej do wirtualnej rzeczywistości”;
  • Julia Mioduszewska i Dagmara Wancel (Koło Naukowe Metiri) - ,,Zastosowania nowoczesnych technologii pomiarowych w inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego”.

Ortofotomapa utworzona przy udziale członków Koła Naukowego Metiri
Ortofotomapa utworzona przy udziale członków Koła Naukowego Metiri
Zastosowanie tego typu metod w archeologii to zdecydowanie duży krok w stronę nowoczesnej dokumentacji wykopaliskowej. Obecnie pomiary geodezyjne w archeologii pozwalają na usprawnienie pracy specjalistów. Dokładne mapowanie obiektów to możliwość szczegółowej inwentaryzacji zabytków architektonicznych. Dzięki stworzonym modelom 3D archeolodzy mogą przeprowadzić badania warstw stratygraficznych, pozwalających na określenie wieku danej warstwy kulturowej. Analogowe metody zapisu informacji (szkice ręczne, notatki, zdjęcia) nie dostarczały tak dokładnych danych, jak modele wytworzone dzięki nowoczesnym technologiom.
Relację z wizyty Koła Naukowego Metiri w Chojnicach przygotowały: Julia Mioduszewska i Dagmara Wancel.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę