Początkiem grudnia 2022 roku członkowie Koła Naukowego Hydrografii Morskiej Politechniki Morskiej w Szczecinie mieli okazję wziąć udział w badaniach, w ramach projektu "Wraki Zalewu Szczecińskiego".
Ekscytujący projekt "Wraki Zalewu Szczecińskiego"
Na początku grudnia 2022 roku studenci, a zarazem członkowie Koła Naukowego Hydrografii Morskiej razem z Kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego, Firmą Escort, a także pracownikami badawczymi Katedry Geoinformatyki i Hydrografii Politechniki Morskiej w Szczecinie, mieli okazję wziąć udział w pomiarach magnetometrycznych w ramach projektu „Wraki Zalewu Szczecińskiego”.Głównym obiektem zainteresowania był wrak amerykańskiego samolotu B-17G, odkryty przy okazji modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Według dostępnych źródeł bombowiec został zestrzelony w 1944 r., a jego pozostałości wciąż zalegają na dnie zalewu.
Członkowie KN Hydrografii Morskiej na pokładzie jednostki pomiarowej Echo 2 w trakcie badań prowadzonych w ramach projektu "Wraki Zalewu Szczecińskiego"
Przeprowadzone wcześniej badania z wykorzystaniem sonaru bocznego, potwierdziły widoczne na dnie szczątki samolotu, wśród których znalazły się min. elementy konstrukcyjne czy uzbrojenie militarne. Badania te pozwalały jednak na zobrazowanie jedynie tych pozostałości, które znajdowały się na powierzchni dna.
Cel badań
Zadaniem kampanii pomiarowej, w której uczestniczyli studenci, było zlokalizowanie obszarów, gdzie znajdują się potencjalne pozostałości bombowca - w warstwie poddennej. Misję poszukiwawcza realizowana była z jednostki pomiarowej Echo 2, na której zintegrowany został magnetometr wraz z systemami pozycjonującymi.Badania polegały na obserwacji i interpretacji anomalii lokalnego pola magnetycznego. Zarejestrowane anomalia mogły wskazywać na znajdowanie się pod dnem obiektów ferromagnetycznych, a co za tym idzie, określały miejsce możliwego zalegania szczątków samolotu. Co więcej, dzięki odpowiedniej interpretacji członkowie koła byli w stanie zdefiniować przybliżoną wielkość obiektów.