Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 11-13.05.2022 r. w Świnoujściu odbyła się kolejna, dwunasta edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej EXPLO-SHIP organizowana przez AM w Szczecinie.

Czym jest Konferencja Explo-Ship?

To spotkanie o międzynarodowym charakterze, będące od ponad 20 lat okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń dla ekspertów zajmujących się nawigacją i bezpieczeństwem żeglugi, teorią i praktyką eksploatacji statków oraz urządzeń portowych jak również innych obiektów technicznych, służących gospodarce morskiej. Więcej o programie we wpisie zapowiadającym konferencję.

Wiele ciekawych prezentacji oraz innowacyjnych rozwiązań

Niezwykle ciekawa prelekcja prof. dr hab. inż. Andrzeja Felskiego, z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni dotyczyła niedokładności nawigacyjnych systemów satelitarnych, w tym m.in. systemu GPS. Zwrócił on uwagę na fakt, iż zakłócenia sygnału są najczęściej spowodowane działaniami wojskowymi. W efekcie przekłada się to na dużą niepewność określania pozycji za pomocą systemów satelitarnych i stawia pod znakiem zapytania wprowadzenie autonomicznej żeglugi morskiej.

Natomiast dr hab. inż. Jakub Motewka, prof. Politechniki Gdańskiej - zaprezentował innowacyjny sposób wyznaczania momentu wykonania manewru uniknięcia kolizji z innym obiektem. Jego implementacja pozwoli na wyznaczenia bezpiecznej trajektorii statków, co znacząco poprawi bezpieczeństwo żeglugi.
Konferencja Explo-Ship 2022

Zaproszeni goście

Konferencję uświetnił swoją obecnością Grzegorz Witkowski, wiceminister Ministerstwa Infrastruktury. Udział w spotkaniu wzięli również przedstawiciele środowisk akademickich, w tym członkowie Komitetu Transportu PAN. Konferencję objął patronatem JM Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AM w Szczecinie.

Pozostałe atrakcje Konferencji

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wizyta techniczna na budowie tunelu pod Świną. Z uwagi na względny bezpieczeństwa wizyta realizowana była w małych grupach. W tym czasie inni uczestnicy konferencji miały okazję zwiedzieć Fort Gerharda. Zakończeniem tegorocznej Konferencji Explo-Ship była uroczysta kolacja w Domu Pracy Twórczej Akademii Morskiej w Świnoujściu.
 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę