Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 2-6 lutego 2023 r., w Tajlandii odbyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości IPITEX 2023, na których wyróżnienie jury oceniającego, uzyskał wynalazek powstały przy współudziale prof. Leszka Chybowskiego.

Międzynarodowe wyróżnienie

W dniach: 2-6 lutego 2023 r., w Tajlandii na targach „Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition" (pol. Międzynarodowa Wystawa Własności Intelektualnej, Wynalazczości, Innowacyjności i Technologii w Bangkoku) od wielu lat znanych jako Międzynarodowe Targi Wynalazczości IPITEX 2023, uznanie jury oceniającego nowatorskie rozwiązania technologiczne z całego świata uzyskał m.in. wynalazek powstały w związku z zakończonym w ubiegłym roku projektem pn. „Biologiczna metoda przeciwdziałania biokorozji elementów metalowych związanych z biofilmem". Projektem kierował dr. n.med., inż. Bartłomiej Grygorcewicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM), a zespół wykonawców stanowili prof. dr. hab. inż. Leszek Chybowski z Politechniki Morskiej w Szczecinie (PM) oraz studenci PUM: Artur Czajkowski, Patrycja Olszewska i Dominika Miłek. 

Owocna współpraca

Biofilm zwany też błoną biologiczną stanowi złożoną wielokomórkową strukturę bakterii i innych organizmów otoczoną warstwą substancji organicznych i nieorganicznych, produkowanych przez te drobnoustroje. Błona ta wykazuje adhezję zarówno do powierzchni biologicznych, jak i abiotycznych np. zbiorników, kadłubów statków, rurociągów itp. Opracowana metoda jest wynikiem realizacji grantu  finansowanego przez MEiN pn. Inkubator Innowacyjności 4.0 jaki otrzymał ww. zespół naukowy z obu uczelni od konsorcium MareMed. Konsorcjum MareMed złożone jest z PUM oraz spółki celowej PM - InnoPM Sp. z o.o, a sam projekt jest przykładem owocnej współpracy naukowej reprezentantów PUM i PM. Wymieniona metoda otrzymała srebrną nagrodę (silver prize) od National Research Council of Thailand oraz nagrodę specjalną w postaci złotego medalu (gold medal) od Technical University of Cluj-Napoca w Rumunii - członka European University of Technology eut+. 

Innowacyjne rozwiązania

Nagrodzona na wystawie IPITEX technologia opiera się na biologicznej metodzie przeciwdziałania biokorozji elementów metalowych związanych z biofilmem, w tym z biofilmem Pseudomonas aeruginosa - bakterii, która mimo dużego znaczenia klinicznego okazuje się najczęściej wskazywanym sprawcą korozji związanej z biofilmem na podłożu biologicznym. Opracowany preparat opiera się na skonstruowaniu konglomeratu bakteriofagowego, którego celem jest eliminacja biofilmu P. aeruginosa ze strukturalnych elementów metalowych. 

Biofilm jest często trudny do usunięcia i stanowi utrudnienie dla efektywnego działania instalacji okrętowych, elementów infrastruktury portowej oraz obiektów oceanotechnicznych. Stosunkowo duża odporność biofilmów na różne czynniki chemiczne, mechaniczne i fizyczne (takie jak temperatura czy suszenie) stwarza trudności w ich eliminacji. Dotychczas stosowane metody mogą więc prowadzić do usunięcia jedynie części biofilmu, który szybko odrasta, prowadząc do zanieczyszczania i dalszej biokorozji elementów metalowych. Nowo opracowany preparat skutecznie ułatwia usuwanie biofilmu z wszystkich przebadanych w trakcie realizacji projektu powierzchni. Dodatkowo produkt może być stosowany w połączeniu z obecnie powszechnie wykorzystywanymi środkami chemicznymi. Odpowiedni dobór tych środków wraz z opracowanym preparatem umożliwi zmniejszenie negatywnego wpływu wykorzystywanych obecnie szkodliwych substancji chemicznych na środowisko naturalne.

Dbamy o dalszy rozwój

W trakcie realizacji jest kolejny interdyscyplinarny projekt finansowany w ramach "IV Konkursu na Minigrant", w którym rozwijane są nowe zastosowania bakteriofagów w branży okrętowej pn. „Opracowanie bioaktywnego preparatu wspomagającego proces czyszczenia i dezynfekcji w okrętowych instalacjach ścieków sanitarnych oraz ograniczającego ich korozję", który również realizowany jest we współpracy pomiędzy naukowcami z PM i PUM. Zespół projektowy pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Leszka Chybowskiego z PM składa się z następujących osób: dr n. med., inż. Bartłomiej Grygorcewicz z PUM, dr inż. Andrzej Jakubowski z PM oraz studentów PUM: Dominika Miłka, Artura Czajkowskiego, Patrycji Olszewskiej, Katarzyny Syguły i Kacpra Kędry. Zespołowi życzymy sukcesów w realizacji tego i kolejnych projektów.

Sukcesy na międzynarodowej wystawie IPITEX 2023 w Bangkoku zostały również opisane na stronie Ambasady RP w Królestwie Tajlandii.

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę