Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

W dniach 21-27 października szczecińskie uczelnie, jako #OtwartySzczecin, organizują wspólne obchody Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu – Open Access Week.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Społeczność ponad komercjalizacją", a jej głównym celem jest promocja otwartego dostępu do wyników badań oraz popularyzacja wiedzy na temat otwartych modeli komunikacji naukowej. 

Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu (znany w Polsce także jako Tydzień Otwartej Nauki) to inicjatywa globalna

Wydarzenie ma społecznościowy charakter i angażuje osoby prywatne, instytucje oraz organizacje z całego świata. Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu obchodzony jest co roku pod koniec października. 
Pomysłodawcą Tygodnia jest organizacja SPARC, która zainicjowała go w 2008 roku wraz z partnerami ze środowisk studenckich. W Polsce koordynacją działań związanych z obchodami zajmuje się Koalicja Otwartej Edukacji, wspierana przez Stowarzyszenie EBIB oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: openaccessweek.org

Szczecińskie uczelnie zaangażowane w obchody wydarzenia to: 

  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, 
  • Uniwersytet Szczeciński, 
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
  • Politechnika Morska w Szczecinie.
W ramach tej inicjatywy na Politechnice Morskiej w Szczecinie odbył się wykład prof. dr. hab. inż. Leszka Chybowskiego pt. „Otwarta nauka – blaski i cienie”. Spotkanie otworzyła Prorektor ds. kształcenia i rozwoju, przewodnicząca Zespołu ds. Wsparcia Zarządzania Otwartymi Danymi Izabela Bodus-Olkowska. Za aktywny udział w wydarzeniu po stronie PM odpowiada koordynator ds. otwartego dostępu do danych – Agnieszka Kalbarczyk-Jedynak, a także zespół Biblioteki Głównej PM.

Podczas wykładu poruszono takie kwestie jak: korzyści i zagrożenia wynikające z otwartej nauki dla naukowców (autora i czytelnika), uczelni, wydawcy oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i instytucji finansujących badania; patologie związane z rynkiem wydawnictw naukowych, a także czym tak naprawdę jest otwarta nauka. Po spotkaniu odbyła się loteria z nagrodami, gdzie uczestnicy mogli wygrać gadżety oraz bilety do kina. 
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. 

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę