Obchodzony 19 lutego Dzień Nauki Polskiej to okazja do docenienia wkładu naukowców w rozwój świata nauki i upamiętnienie stworzonych przez nich wynalazków.
Z okazji dzisiejszego święta przedstawiamy kilka wynalazków, które powstając w murach Akademii (obecnie Politechniki) Morskiej nie tylko pomogły naszej uczelni zaistnieć na naukowej mapie Polski i świata, ale stanowiły ważne pomoce i udoskonalenia w swoich dziedzinach.
Dla nauki pojęcie czasu jest istotne z punktu wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom świata. Politechnika Morska realizuje to założenie, dzięki naukowcom, którzy w obliczu wykorzystywania wiedzy i umiejętności a także poświęcania się swojej pasji, stawiają czoła przeciwnościom losu i rewolucjonizują świat. Powyższe przykłady wynalazków i projektów stanowią przykład wykorzystanego potencjału i ogromnej pracy włożonej w to by na co dzień żyło się lepiej.
NAVDEC, czyli pierwszy taki produkt na rynku
Nawigacja to jeden z najważniejszych elementów transportu morskiego. W celu jak najlepszego zminimalizowania błędów wytyczania tras statków stale opracowywane są systemy niwelujące wszelkie niedogodności. Takim systemem jest NAVDEC, który powstał za sprawą zespołu naukowców z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej. Punktem wyjściowym projektu były badania statutowe, które obejmowały taką tematykę jak sztuczna inteligencja w żegludze morskiej czy współczesne systemy nawigacyjne. Badania te były prowadzone już od 1999 roku. Na ich podstawie powstał nawigacyjny system wspomagania decyzji w sytuacji kolizyjnej. Kluczową rolę odegrał prof. dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski, pod którego kierownictwem prowadzone były prace badawczo-rozwojowe. Projekt okazał się być przełomowy, gdyż NAVDEC został pierwszym narzędziem nawigacyjnym, które wykorzystywało zarówno funkcję informacyjne, jak i zadania wspomagania decyzji. W praktyce program koryguje decyzje podejmowane przez nawigatorów i zabezpiecza przed błędami przez nich popełnianymi. To pierwszy taki system, który pomaga podejmować decyzje na tak szeroką skalę. Obecnie pieczę nad projektem sprawują dr inż. kpt. ż. w. Piotr Wołejsza, prof. dydakt., mgr inż. Jarosław Chomski oraz wspomniany wcześniej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski.Symulacje sztormu w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC
Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC, które zostało oddane do użytku Politechniki Morskiej w 2023 roku stanowi ultranowoczesny ośrodek przeznaczony do szkolenia kadr ratowniczych. Budynek, który zlokalizowany jest na Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej posiada najnowocześniejsze urządzenia i instalacje potrzebne do przeprowadzania specjalistycznych kursów i szkoleń dla specjalistów. W praktyce oznacza to symulowanie scenariuszy szkoleniowych, podczas których można zyskać doświadczenie i sprawdzić umiejętności w warunkach bardzo zbliżonych do działań morskich. Na terenie CSO znajduje się m.in. basen szkoleniowy o głębokości 4 metrów wraz z generatorami fal i mgły, opuszczana z wysokości tratwa ratunkowa, łódź ratunkowa czy system kreowania wrażeń słuchowo-wizualnych imitujących warunki sztormowe. Ponadto do nauki przeznaczone są sale multimedialne. CSO MUSTC stanowi wizytówkę Politechniki Morskiej w Szczecinie jako przykład najnowocześniejszych rozwiązań symulacyjnych potrzebnych w procesie kształcenia studentów i rozwijania kompetencji kadr.MELES-BOT – nauka przyszłości
Politechnika Morska to nie tylko opracowywanie rozwiązań „tu i teraz”, to także zaglądanie w przyszłość i próba przewidzenia kierunku nowych pokoleń. Akademia Morska w 2020 roku podjęła partnerstwo ze spółką Science4People i innymi partnerami w celu stworzenia projektu pomagającego w nauce pokolenia Z. MELES-BOT to narzędzie, które jest botem e-learningowym przeznaczonym do edukacji i prowadzenia kursu przedsiębiorczości. Słowo „BOT” określa metodę edukacyjną polegającą na połączeniu w jeden organizm kilku narzędzi, które w dobie cyfryzacji są pomocne lub niezastąpione na wielu płaszczyznach. MELES składa się z chatbota mającego za zadanie symulować wirtualnego nauczyciela oraz czatu, który za pomocą tekstu lub rozmowy audio/wideo pozwala na kontakt z prawdziwym pedagogiem. Rozwiązania te są szczególnie przydatne dla generacji Z. Generacji, która najlepiej odnajduje się w systemie edukacji 4.0, czyli procesie edukacyjnym skupionym wokół technologii. MELES pomoże tym samym wyszkolić kadry, które zasilą nieistniejące jeszcze zawody w ramach przemysłu 4.0, branż przyszłości.Dla nauki pojęcie czasu jest istotne z punktu wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom świata. Politechnika Morska realizuje to założenie, dzięki naukowcom, którzy w obliczu wykorzystywania wiedzy i umiejętności a także poświęcania się swojej pasji, stawiają czoła przeciwnościom losu i rewolucjonizują świat. Powyższe przykłady wynalazków i projektów stanowią przykład wykorzystanego potencjału i ogromnej pracy włożonej w to by na co dzień żyło się lepiej.