Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami O BON



logo BON na Politechnice Morskiej w Szczecinie


Zespół Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami:

Ilona Tomczyk - tłumacz języka migowego

Sandra Rutkiewicz - psycholog

Leszek Pawlewicz - pracownik biura
Dwie osoby z zespołu BON na PM


Prezentacja Power Point - podstawowe informacje o BON - link do prezentacji Power Point o BON
 

Kontakt - Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami - BON 

Zawsze możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub przyjść osobiście.

BON mieści się w pokoju 12 B na parterze budynek Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu PM.przy ul. Szczerbcowej 4.

Kontakt email do BON:
e-mail: bon@pm.szczecin.pl

Kontakt telefoniczny do BON:
Biuro BON: 91 48 09 854
Tłumacz PJM: 91 48 09 381

Godziny dyżuru pracownika BON:
Poniedziałek 9.00-14.00
Środa 9.00-14.00
Piątek 9.00-12.00

Do biura BON wejdziesz od strony parkingu. Znajdziesz tam oznaczone wejście prowadzące poprzez przeszklone drzwi.
Do biura prowadzi dodatkowo podjazd ułatwiający dostęp dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Wejście do budynku z podjazdem dla osób z niepełnosprawnościami do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Zdjęcie przedstawia wejście z podjazdem do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

 Akademia Dostepności - projekt dofinansownay z funduszy UE

Projekt pod nazwą „Akademia dostępności” realizowany w ramach Osi Priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju,  Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.

Finansowanie Projektu

Dofinansowanie projektu z UE: 634 760,16 PLN   

Cele Projektu

Głównym celem realizacji projektu jest poprawa dostępności Politechniki Morskiej w Szczecinie (PM) dla osób z niepełnosprawnościami (ON), co zostanie osiągnięte poprzez przeprowadzenie działań mających na celu poprawę jakości i efektywności procesu kształcenia na Politechnice Morskiej do końca grudnia 2022. Zostanie to zrealizowane poprzez zmiany organizacyjne oraz podniesienie kompetencji kadry kierowniczej i administracyjnej Politechniki Morskiej wiązanych z dostosowaniem Uczelni do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki temu możliwe będzie również podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym oraz zwiększenie dostępności kształcenia na Politechnice Morskiej dla osób z niepełnosprawnościami. Podjęte w projekcie działania będą odpowiadać na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a także potrzebom nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki.

Wszystkie czynności przedstawione w projekcie realizowane będą w oparciu o zasady działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, określone w art. 24 Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, art. 70 pkt. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 11 pkt. 1 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie
wyższym i nauce, jak również na podstawie dokumentów opracowanych i rekomendowanych przez KRASP, w tym m.in. 7 zasad wsparcia edukacyjnego studentów z niepełnosprawnościami oraz dobrych praktyk w tym zakresie.

Cel główny zostanie zrealizowany przez poniższe cele szczegółowe:

  1. Zmiany strukturalne oraz podniesienie świadomości z zakresu niepełnosprawności oraz kompetencji zarządczych kadry kierowniczej i administracyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych z dostosowaniem Politechniki Morskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez: opracowanie i implementację systemowych rozwiązań, procedur, aktów prawnych, uwzględniających ww. potrzeby i możliwości uczelni, w tym m.in. stworzenie dostępnego Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON), zatrudnienie pracownika BON (osoba z niepełnosprawnością KPr), konsultanta ds. wsparcia psychologicznego ON, umocowanie prawne BON, powołanie Zespołu ds. dostępności składającego się z pracowników kadry dydaktycznej i administracyjnej, koordynatora ds. osób niepełnosprawnych tłumacz migowego, pracownika BON, konsultanta ds. wsparcia psychologicznego oraz konsultantki/konsultanta z zewnątrz (ze środowiska wspierającego ON), a także szkolenia podnoszące świadomość kadry administracyjnej w tym również kompetencje zarządcze kadry kierowniczej.
  2. Działania mające na celu likwidację barier architektonicznych, organizacyjnych, cyfrowych itp. dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach nich będą realizowane czynności związane z wyodrębnieniem BON, a następnie dostosowaniem jego otoczenia (w tym toalet) do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną. Dostosowanie będzie realizowane w budynku jednego z wydziałów Politechniki Morskiej w Szczecinie, usytuowanym w pobliżu aktywności dużej części studentów Politechniki Morskiej, tuż przy domach studenckich oraz w pobliżu budynków administracji Uczelni.

Pomieszczenia będą znajdowały się na parterze budynku, przy którym zapewnione będzie miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. BON zostanie wyposażone w osobne stanowisko komp. przystosowane do ON, umożliwiające zapewnienie komfortowych i ergonomicznych warunków użytkowania ON (dysfunkcją wzroku lub z niepełnosprawnością ruchową).

Do działań projektowych zostanie zaangażowany również konsultant ds. dostępności cyfrowej, który będzie odpowiadał za bieżący monitoring potrzeb oraz prowadzenie działań dostosowawczych w zakresie kwestii informatycznych. Zajmować się będzie m.in. koordynacją działań w zakresie dostępności treści udostępnianych cyfrowo przez jednostki i pracowników Uczelni, podejmowaniem działań na rzecz dostosowywania aplikacji, programów oraz stron www funkcjonujących na uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Zadania Projektu

Projekt realizowany będzie w zakresie ścieżki MINI w okresie 01.2022- 12.2022.
Głównymi zadaniami realizowanymi w ramach projektu będą: stworzenie BON oraz zrealizowanie działań zmierzających do wyrównywania szans ON, utrzymanie funkcjonowania BON i wykonanie działań w zakresie niwelowania barier w dostępie do edukacji akademickiej oraz zapewnienie dostępności cyfrowej i architektonicznej.
Wynikiem realizacji projektu będą m.in. następujące rezultaty:
  • wdrożone rozwiązania niwelujące rozpoznane bariery dostępności PM w Szczecinie dla ON,
  • wszyscy pracownicy zaangażowani do udziału w projekcie podniosą swoje kompetencje związane z dostępnością dla ON,
  • kadra kierownicza i częściowo administracyjna podniesie swoje kompetencje zarządcze,
  • powstanie Zespół ds. dostępności, który nawiąże współpracę z ekspertem zew. w zakresie ON,
  • zwiększy się liczba obiektów PM dostosowanych do potrzeb ON.

Zrealizowane szkolenia

Zostały zrealizowane szkolenia w ramach projektu „Akademia dostępności”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, na podstawie umowy  o dofinansowanie nr POWR.03.05.00-00-A021/21 zawartej pomiędzy Politechniką  Morską w Szczecinie, a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Podstawowe – świadomościowe szkolenia dedykowane były  pracownikom Politechniki Morskiej, których celem jest uwrażliwienie pracowników na tematykę niepełnosprawności, a szczególnie podniesienie kompetencji społecznych w zakresie wykonywanych obowiązków oraz kompetencji kadry kierowniczej oraz pracowników administracyjnych.
Łącznie odbyło się 5 szkoleń, po 1 szkoleniu dla każdej grupy (od 10-16 osób),  w dniach 24.10-28.10.2022. Zostało przeszkolonych 66 pracowników Politechniki Morskiej.

Tematyka szkoleń:

  • definicja niepełnosprawności, bariery, stereotypy osób niepełnosprawnych (ON), stosowanie właściwej terminologii w zakresie niepełnosprawności;
  • stopnie i rodzaje niepełnosprawności;
  • sytuacja formalno-prawna osób niepełnosprawnych (ON) na uczelni;
  • podstawowe zasady w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi (ON);
  • definiowanie potrzeb i sposoby pomocy ON ruchowo, sensorycznie: nie(do)widzącej, nie(do)słyszącej, z zaburzeniami psychicznymi;
  • zasady racjonalnego wsparcia (właściwe wspieranie ON zamiast wyręczania) w oparciu o 7 zasad opracowanych przez KRASP i będzie dostosowany do potrzeb grupy.
W ramach prowadzonych szkoleń uczestnicy  otrzymali  materiały szkoleniowe oraz certyfikaty/zaświadczenia ukończenia szkoleń,   potwierdzające osiągnięcie zakładanych kompetencji.
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę