Wykaz funkcji społecznych i działań kpt. ż.w., kpt. ż.ś., pilota morskiego, inż. Włodzimierza Grycnera
Funkcje społeczne:
- Wiceprezes LMiR Okręg Zachodniopomorski (28 lat)
- Prezes Polskiej Izby Agroturystyki oddz. Odrzańsko-Pomorski (od 2005 r.)
- Wiceprzewodniczący Rady Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej(od 2014 r.)
- Przewodniczący Rady Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej(od 2022 r.)
- Inicjator, organizator, członek zarządu, doradca Stowarzyszenia Na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich (od 2001 r.)
- Członek kapituły wyróżnień ZG Ligi Morskiej i Rzecznej
Działania
- 23 lata, jako Komodor Flisów Odrzańskich w ramach LMiR (tworzenie turystyki na Odrze, walka o Odrę bezpieczną, czystą, turystyczną, transportową, łączenie granicy polsko-niemieckiej).
- 30 lat jako jury w Ogólnopolskim Konkursie Młodzież na Morzu.
- Inicjatywa i założenie Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich.
- Stworzenie plakatów PSM i umieszczanie ich w gablotach w Akademii Morskiej w Szczecinie.
- Stworzenie Tableau pierwszych absolwentów (1963-66) Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie na Wałach Chrobrego (2015 r.).
- Inicjatywa, organizacja, położenie i odsłonięcie Kamienia Państwowej Szkoły Morskiej na Wałach Chrobrego w Szczecinie (01.10.2016 r.). Organizator zjazdu pierwszych absolwentów PSM.
- Napisanie listów do Prezydenta Szczecina, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i innych władz Szczecina i połączenie 15-tu morskich organizacji w sprawach morskich, rewitalizacji Łasztowni i innych. Spowodowanie spotkania z wiceprezydentem i władzami Szczecina i ustanowienie programu kontaktów z przedstawicielami morskich organizacji Szczecina. Połączenie wszystkich morskich organizacji w: Stowarzyszenia Morskie Miasta Szczecina.
- Otwarcie Skweru Kapitanów (odsłonięcie tablicy Uchwała Rady Miejskiej Miasta Szczecina (2015r.) i kraty PŻM na murze w 2017 r.).
- Inicjatywa, zorganizowanie i odsłonięcie Portretów Zasłużonych Kpt.Ż.W. w Mesie Kapitańskiej w „Starej Rzeźni” (kpt.ż.w. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz, kpt.ż.w. Antoni Ledóchowski, kpt.ż.w. Zbigniew Szymański). Zawieszanie innych pamiątek w Messie Kapitańskiej.
- Zorganizowanie pierwszej wystawy fotograficznej kpt.ż.w. „KAPITANOWIE” (autorstwa Andrzeja Łazowskiego) w Starej Rzeźni (2016 r.).
- Dnia 14.08.2017r. – inicjator i organizator podpisania współpracy Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkie z „Fundacją Łasztownia”.
- Stworzenie 6 tablic Kapitanów Żeglugi Wielkiej i Jachtowej- Św. Pamięci (maj 2017r.) oraz 6 tablic Kapitanów Żeglugi Wielkiej-żyjących (11 listopad 2017r.), 2 tablic Kapitanów Żeglugi Wielkiej (11 listopad 2022r.) 2 tablic Kapitanów Żeglugi Wielkiej (11 listopad 2023r.) - na Skwerze Kapitanów, oraz zamontowanie na „Skwerze Kapitanów”.
- Spotkania literackie i inne (np. z „Szarymi Szeregami” lub na „Ładodze”, w „Starej Rzeźni”, w restauracji „Kuźnia” w Szczecinie i w innych miejscach i miastach). Spotkania w mojej Tawernie.
- Założenie LMiR w Nowym Warpnie i spotkania z młodzieżą gimnazjalną.
- Spotkania z przedszkolakami, z młodzieżą szkół podstawowych, techników i liceów.
- Od dziesięciu lat wręczanie nagrody „Indywidualności Szkolne” im. kpt.ż.w. Włodzimierza Grycnera w ZS Chełmża (ustanowionej przez ZS Chełmża).
- Organizowanie zjazdów absolwentów PSM i corocznych apeli przy Kamieniu PSM.
- Inicjatywa i zorganizowanie trójstronnego porozumienia współpracy LMiR, SKKŻW, „Fundacja Moja Łasztownia”, obchodów „Niepodległość na Maszt” 11.11.2017r.
- Napisanie i powieszenie na murze „Skweru Kapitanów” „Memoriału” na 100 lecie LMiR i zjednoczenie (poparcie) 16 -tu Stowarzyszeń Morskich Miasta Szczecina dla LMiR.
- Od wielu lat coroczna kwesta na Cmentarzu Centralnym na pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Uczestnictwo we wszystkich morskich uroczystościach. Projekt „Alei Marynarzy” na Cmentarzu Centralnym.
- Stworzenie i powieszenie na murze Skweru Kapitanów dwóch map: „Śródlądowe Drogi Wodne Polski”, oraz jedynej mapy obszarów Odry, Warty i wybrzeża Morza Bałtyckiego z zaznaczonymi śluzami, portami, marinami, nabrzeżami itd. Zorganizowanie i zawieszenie wzdłuż (tej Mapy Odry) Herbów Województw Nadodrzańskich.
- Kotwica (na dziobie), dwie kotwice (po lewej i prawej burcie), kluza kotwiczna (za kotwicą z lewej burty), winda kotwiczna (po prawej burcie za kotwicą), śruba okrętowa, maszt. Kotwice i śrubę okrętową otrzymałem z pod dawnego Domu Marynarza - przekazał mi je Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, windę kotwiczną (ze statku „Balbina”- otrzymałem od dawnej stoczni „Parnica”, maszt - otrzymałem od Jacht Klubu Pogoń. Wszystkie te eksponaty poprzywoziłem, malowałem i ustawiałem osobiście.
- Inicjator i współorganizator Placu Nadodrzańskiego na „Skwerze Kapitanów”, zbudowanie (razem z Retmanem Mieczysławem Łabęckim) ekspozycji tratwy. Współorganizator (z Laurą Hołowacz, Elżbietą Marszałek, Krystyną Pohl) uroczystości odsłonięcia „Tablic o Odrze i Flisie Odrzańskim” na „Placu Nadodrzańskim”.
- Inicjatywa i napisanie listu do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, odnośnie zaniechania tradycyjnego koncertu na Cmentarzu Centralnym, poświęconego „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Zebranie poparcia listu przez 15 Stowarzyszeń Morskich Miasta Szczecina i zamieszczenie w prasie, co spowodowało, że koncert się odbywa.
- Inicjatywa, zorganizowanie, zamontowanie i odsłonięcie ośmiu „Tablic statków PŻM” na murze „Skweru Kapitanów”. Tablice przekazane mi od PŻM z magazynów, zostały wyremontowane, odnowione i oprawione w aluminiowe ramy.
- Inicjatywa w 201 9r. i założenie Koła Ligi Morskiej i Rzecznej przy Akademii Morskiej w Szczecinie. Po raz pierwszy w historii Polski udało mi się razem z studentem AMS Dawidem Stankiem znaleźć i namówić 250 studentów AMS i zorganizować Koło LMiR AMS.
- Zbiórkę chętnych do oddania szpiku kostnego (110 osób).
- Organizacja „Dawców Krwi”- studenci oddali 22 litry krwi.
- zbiórkę pieniędzy na hospicjum dla dzieci.
- Wyjazd Koła LMiR do 5 miast - promowanie AMS i LMiR
- uczestnictwo LMiR we wszystkich morskich uroczystościach (w tym w pogrzebach marynarzy). Po kilku miesiącach mamy już 120 studentów w LMiR AMS i podejmujemy wiele szczytnych inicjatyw.
- Zorganizowanie i prowadzenie w 2019r. Ślubowania Członków Koła LMiR AMS, podczas „Święta Szkoły” na Sesji Senatu Akademii Morskiej w Szczecinie.
- Uzyskanie zgody Pana Rektora AM w Szczecinie na wpisanie w coroczny program uroczystości Inauguracji Nowego Roku Akademickiego AMS/PM, spotkania wszystkich Absolwentów Szkolnictwa Morskiego w Szczecinie, przy „Kamieniu PSM”.
- Inicjator i twórca „Tablicy Kapitanowie Żeglugi Wielkiej”- która wisi na murze „Skweru Kapitanów” na Łasztowni w Szczecinie. Po raz pierwszy w historii 162 kapitanów jest eksponowanych na tej Tablicy.
- Inicjator i organizator Sztandaru Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
- Organizator Balu „Morskie Mikołajki 2019 r."
- Inicjator i organizator corocznej uroczystości na „Skwerze Kapitanów” (11 listopada – od 2018 r.) – „Niepodległość Na Maszt”.
- Inicjator i organizator corocznej uroczystości przy choince na „Skwerze Kapitanów” (31 grudnia - od 2022 r.) – „Pożegnanie Starego Roku”.
- Dnia 07.06.2022r. - Inicjator i organizator „Porozumienia o Współpracy Partnerskiej” siedmiu morskich organizacji miasta Szczecina.
- Inicjatywa i stworzenie (2022 r.) „Morskiej Biblioteki Cyfrowej” w „Książnicy Pomorskiej” i sukcesywne wkładanie do niej morskich materiałów.
- Inicjator i organizator postawienia i odsłonięcia (2023 r.) Tablic kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza – na ul. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie, oraz kpt. ż.w. Antoniego Ledóchowskiego na ul. Antoniego Ledóchowskiego w Szczecinie.
- Inicjator i organizator uroczystości „Dni Morza Szczecin 2023 r.” oraz „Dni Morza Szczecin 2024 r.
- Napisanie dziewięciu książek w tym jedna w siedmiu językach (o tematyce morskiej). Wydanie książki ebooka i audiobooka „Życie marynarskie”- czytanej przez autora i udostępnionej razem z Jego książkami w „Morskiej Bibliotece Cyfrowej” w „Książnicy Pomorskiej”.
Kpt. ż.w., kpt. ż.ś., pilot morski, inż. Włodzimierz Grycner