Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM Politechnika Morska w Szczecinie

Unia Europejska

Absolwenci P.S.R.M. - ŚLEDZIOŁAPY Motto

"Mijamy się we mgle,
nic nie wiedząc o sobie,
każdy w swoją stronę,
każdy w swoją śmierć"

(motto z powieści "Hieroglify" Stanisława Marii Salińskiego)

Morze, zmagania człowieka z jego żywiołem, praca na morzu od wielu wieków stanowią źródło inspiracji artystycznych. Prezentacja dorobku twórców marynistów, przygotowywana przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Stowarzyszenie Absolwentów PSRM w Szczecinie wpisuje się w wieloletnią tradycję tego typu spotkań. Warszawski Klub Marynistów skupiający przedstawicieli różnych dziedzin sztuki powstał 3 XII 1957 r., w 100.rocznicę urodzin Josepha Conrada - Korzeniowskiego z inicjatywy dr. Bronisława Miazgowskiego, poety i autora książki "Morze w literaturze polskiej". Już w rok później, w 1960 r. odbyła się we Władysławowie Krajowa Narada Marynistów.

Tematyka morska, a także i zagadnienia pomorskie dominowały także podczas IV Zjazdu Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych w 1961r. w Szczecinie. Kolejny raz twórcy, których jednoczyło umiłowanie morza spotkali się w Szczecinie w dn. 23-24.09.1966 r. na Ogólnopolskim Sejmiku Twórców Morskich. Ponad 200 pisarzy, plastyków, filmowców, fotografików oraz publicystów prezentowało swój dorobek twórczy, zrodzony z fascynacji morzem oraz poświęcony ludziom morza: marynarzom, rybakom, żeglarzom, stoczniowcom, portowcom.

 

Zgromadzeni maryniści pokazywali w swej różnorodnej twórczości wielostronnie ujęte relacje człowieka z przestrzeniami morskimi, przeciwdziałając obiegowym wyobrażeniom morza, kojarzonego jedynie ze wspomnieniami z plaży w Chałupach lub Międzyzdrojach. W 10. rocznicę założenia Klubu Marynistów 9 XII 1967 r. ponownie spotkali się twórcy morscy w Warszawie, a jednym z uczestników był Borys Conrad, syn wielkiego Josepha Conrada. Przez wiele lat Galeria Nowohuckiego Centrum Kultury organizowała wystawy twórców, których łączyła tematyka morska. Utwory muzyczne poświęcone morzu ukazywały się w seriach pod patronatem Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Szczecińska prezentacja dorobku twórców, urzeczonych morzem wpisuje się wiec w wieloletnią tradycję tego typu spotkań. Od wielu lat nie działa w Szczecinie oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich, toteż członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej i Stowarzyszenia Absolwentów PSRM przyjęli na siebie obowiązek przypomnienia społeczeństwu Pomorza Zachodniego problematyki morskiej w literaturze i innych dziedzinach sztuki.

Organizatorzy proponują, aby każdorazowo Spotkaniom Morskim patronował znany twórca. W 2004 r. patronem był Karol Borchard, znany kapitan żeglugi wielkiej, w czasie wojny oficer na statkach "Piłsudski" i "Chrobry", wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy, autor popularnych opowieści wspomnieniowych "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Somosierry", "Szaman morski".

Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę