Zgodnie z ustaleniami z naszego spotkania w dniu 07.04.2008. byłem uczestnikiem spotkania organizacyjnego Inicjatywy Obywatelskiej Szczecińskiego środowiska żeglarskiego „Żeglarski Szczecin.
Spotkanie odbyło się dnia 12.04.2008. w Pałacyku jachtowym na Gocławiu. Przybyło wiele osób / cała sala wypełniona/, reprezentujących środowisko żeglarskie, wodniaków, kajakarzy, biznesmenów, organizacje pozarządowe i wielu innych. Niestety gospodarze miasta i regionu pokazali gdzie i jak głęboko mają i inicjatywy obywatelskie i problematykę wody i morza. Miasto reprezentował młody człowiek /czynny żeglarz/, natomiast ani od wojewody ani od marszałka nie było nikogo. Radę miasta reprezentował radny Bartnik- w jego wystąpieniu było widać, że jemu naprawdę te sprawy są bardzo bliskie.
Powołany komitet przedłoży powyższe ustalenia władzom miasta i regionu w celu zatwierdzenia i realizacji niezależnie od opcji politycznej będącej przy władzy.
Sprawozdanie sporządził Wasz Prezes
Anatol Magdzia
Głównym celem spotkania było powołanie Komitetu Społecznego „Żeglarski Szczecin” oraz zatwierdzenie planu działania komitetu.
Po wielogodzinnej dyskusji ustalono plan działania:- Utworzenie żeglarskiego portalu internetowego miasta Szczecina
- Utworzenie „Alei Żeglarzy: w alei lipowej na Wałach Chrobrego , w której umieszczone będą płyty upamiętniające rejsy i osiągnięcia szczecińskich żeglarzy.
- Rozpisanie konkursu i budowa Pomnika Żeglarzy
- Utworzenie odrębnego Muzeum Morskiego w Szczecinie
- Budowa miejskiego portu jachtowego w Szczecinie na Wyspie Grodzkiej
- Nadanie jednemu z nowych osiedli w Szczecinie nazwy „Osiedle Żeglarzy”
- Postulat – aby władze miasta zleciły podjęcie prac nad całościowym zagospodarowaniem Międzyodrza, co ułatwi lokalizację nowych inwestycji /w tym żeglarskich / i rozwój Szczecina
- Ustanowienie szczecińskich nagród żeglarskich
- Nadanie Akademii Morskiej imienia kpt. Konstantego Maciejewicza.
- Zorganizowanie w 2010 roku wspólnych obchodów 65-lecia Polskiego Żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu.
- Propozycja nadanie ponownie rangi międzynarodowej Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego i wpisanie ich na stałe w kalendarz imprez
- Organizacja Zlotu Jachtów Polonijnych w 2010 roku
- Zorganizowanie Wyprawy Islandzkiej w 2009 roku w rocznicę rejsu s/y Witeż do Islandii w 1959 roku.
Powołany komitet przedłoży powyższe ustalenia władzom miasta i regionu w celu zatwierdzenia i realizacji niezależnie od opcji politycznej będącej przy władzy.
Sprawozdanie sporządził Wasz Prezes
Anatol Magdzia