Bazy ON-LINE Bazy w wolnym dostępie
BAZY W WOLNYM DOSTĘPIE
- AGRIS
- AGRO
- ArXiv - (American Society of Civil Engineers Journals)
- ASCE Journals - (American Society of Civil Engineers Journals)
- Baza Bibliograficzna Instytutu Spawalnictwa
- BazEkon
- BazTech
- BazTool
- Berkeley EECS
- Blackwell Synergy
- CBDG
- CERN
- ChemSpider
- CiteSeer. IST Scientific Literature Digital Library
- CogPrints
- Directory of Open Access Journals (DOAJ)
- EconPapers - Economics At your fingertips
- Ekonomia on-line
- ERA - Edinburgh Research Archive
- ESC Eprints Service
- eScholarship
- Espacenet
- FindArticles
- Germanischer Loyd
- INGENTA
- INIS
- InTech
- JIBC
- Journal of the AIS
- MarineTraffic
- Matematyczny Serwis Informacyjny
- MCEER - Earthquake Engineering to Extreme Events
- Niekonwencjonalne Źródła Energii
- NTIS - National Technical Information Service
- OPI
- Patentscope
- Polish Scientific Journals Database (PSJD)
- SciTech Connect
- SYMPOnet
- TOXNET
- VesselFinder
- World Bank - Open Knowledge Repository
- WorldSciNet
- Electronic Navigational Charts: NOAA ENC
- MIT OpenCourseWare
- Open AGH
- Platforma edukacyjna do nauczania informatyki
1. AGRIS
Baza bibliograficzna z zakresu szeroko pojętej tematyki rolniczej. Tworzona pod opieką FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) od 1974 r. Współtworzy tę bazę prawie 240 centrów narodowych.
2. AGRO
Baza bibliograficzno-abstraktowa, obejmująca opisy bibliograficzne artykułów z 1070 tytułów czasopism polskich, wydawanych w języku polskim i angielskim. Zakres tematyczny bazy to nauki przyrodnicze i rolnicze oraz im pokrewne m.in.: weterynaria, gospodarka żywnościowa, gastronomia, ochrona środowiska, toksykologia, bromatologia, towaroznawstwo, agroturystyka, kultura fizyczna. Zasięg chronologiczny bazy od 1992 roku. Słowa kluczowe tworzone są w języku polskim i angielskim. Baza zawiera ponad 440 000 opisów bibliograficznych.
3. ArXiv - (American Society of Civil Engineers Journals)
Prężnie działające repozytorium reprintów między innymi z takich dziedzin jak: - matematyka - fizyka - informatyka. Funkcjonuje przy Cornell University. Daje dostęp do pełnych tekstów i można z niego korzystać z każdego komputera podłączonego do internetu.
4. ASCE Journals - (American Society of Civil Engineers Journals)
Baza zawiera spisy treści czasopism oraz abstrakty artykułów wydawnictwa American Society of Civil Engineers z zakresu inżynierii lądowej, inżynierii środowiskowej i architektury.
5. Baza Bibliograficzna Instytutu Spawalnictwa
6.BazEkon
Bibliograficzno-pełnotekstowa baza dziedzinowa z zakresu nauk ekonomicznych i pokrewnych utrzymywana jest przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Bazę uzupełniają także (w kolejności podjęcia współpracy): Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Biblioteka Szkoły Głównej Handlowej, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz biblioteki wydziałowe Uniwersytetu Szczecińskiego: Biblioteka Ekonomiczna Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania,Biblioteka Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług. W bazie znajdują się opisy bibliograficzne publikacji z 400 tytułów periodyków naukowych, gospodarczych oraz naukowych serii wydawniczych uczelni ekonomicznych, wydziałów ekonomicznych i zarządzania uniwersytetów, a także instytucji naukowych, również pozarządowych, wydawanych w języku polskim i angielskim. Baza jest częściowo pełnotekstowa. Dostęp do pełnego tekstu niektórych artykułów, zgodnie z umowami między wydawnictwami i/lub autorami, może zostać ograniczony zarówno terytorialnie, jak i czasowo. Zasięg chronologiczny bazy dla większości czasopism i serii wydawniczych to rok 1992. Od 2011 roku dostęp do bazy jest bezpłatny.
7. BazTech
BazTech to bibliograficzno-abstraktowa baza danych, rejestrująca od 1998 r. artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych, ścisłych i ochrony środowiska. W bazie indeksowanych jest także ponad 265 tytułów czasopism w wersji pełnotekstowej. Z listą tytułów w wersji pełnotekstowej można się zapoznać w serwisie PON lub w samej bazie.
8. BazTol
9. Berkeley EECS
10. Blackwell Synergy
Baza danych obejmująca abstrakty i dająca pełny dostęp do wybranych artykułów z czasopism dotyczących następujących dziedzin: - matematyka - statystyka - biznes - ekonomia - finanse. A także wielu innych. Można korzystać z niej z każdego komputera podłączonego do internetu.
11. CBDG
Centralna Baza Danych Geologicznych.
12. CERN
CERN Document Server (CDS) zawiera ponad 800.000 rekordów bibliograficznych głównie z zakresu energetyki, atomistyki i fizyki, w tym ponad 350.000 dokumentów pełnotekstowych.
13. ChemSpider
Bibliograficzno-abstraktowa baza z dziedziny chemii.
14. CiteSeer. IST Scientific Literature Digital Library
Wyszukiwarka-katalog tekstów dostępnych publicznie w internecie. Podobna do Google, ale zorientowana na teksty naukowe z zakresu wszystkich dziedzin.
15. CogPrints
Repozytorium zawierające pełne teksty około 2 tys. artykułów z zakresu nauk takich jak: - psychologia - biologia - lingwistyka - filozofia - informatyka (sztuczna inteligencja, robotyka, sieci neuronowe) Rozwijane jest przy University of Southampton, dostępne z każdego komputera podłączonego do internetu.
16. Directory of Open Access Journals (DOAJ)
Baza pełnotekstowa zawiera 2847 tytułów czasopism (148868 artykułów) w wolnym dostępie. Przykładowe dziedziny to: - matematyka - statystyka - fizyka Zawiera także linki do bibliotek na całym świecie. Jest dostępna z każdego komputera podłączonego do internetu.
17. EconPapers - Economics At your fingertips
Baza dająca dostęp do artykułów z czasopism dotyczących ekonomii. Zawiera ponad 290 tys. artykułów z 651 czasopism.
18. Ekonomia on-line
Baza danych opracowana przez bibliotekarzy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
19. ERA - Edinburgh Research Archive
Repozytorium zawierające pełne teksty publikacji pracowników University of Edinburgh między innymi z takich dziedzin jak: - inżynieria i elektronika - ekonomia - matematyka - fizyka Jest to repozytorium dostępne z każdego komputera podłączonego do internetu.
20. ESC Eprints Service
Repozytorium działające przy University of Southampton. Daje dostęp do abstraktów oraz pełnych tekstów między innymi z takich dziedzin jak: - elektronika - informatyka Można z niego korzystać z każdego komputera podłączonego do internetu.
21. eScholarship
Efektywnie działające repozytorium instytucjonalne. Powstało z inicjatywy California Digital Library. Daje dostęp do pełnych tekstów 17 tys. publikacji z dziedzin takich jak np.: - marketing - transport - matematyka - fizyka - informatyka a także wielu innych. Można korzystać z niego z każdego komputera podłączonego do internetu.
22. Espacenet
Baza Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, która pozwala na wyszukiwanie patentów. Serwis prowadzony we współpracy z EPO
23. FindArticles
Ogólnodostępna baza pełnotekstowa. Serwis umożliwia wyszukiwanie artykułów z ponad 300 światowych magazynów i czasopism. dziedziny: - nauki społeczne - nauki ekonomiczne - niektóre działy techniki - nauczanie - sport - sztuka
24. Germanischer Loyd
Niemieckie towarzystwo klasyfikacyjne. Wydaje własną księgę rejestrową zawierającą wszystkie nadzorowane statki.
25. INGENTA
Ogólnodostępna baza abstraktowa a także dostęp do spisów treści czasopism naukowo-technicznych 140 wydawców z wielu dyscyplin i streszczenia z ponad 25 tys. publikacji. Kopie publikacji można zamawiać (odpłatnie) do przesłania faksem. Baza zawiera około 11 mln artykułów - od 1988 r.
26. INIS
Baza INIS (International Nuclear Information System) jest największą na Świecie bazą literatury naukowej i technicznej obejmującej szeroki zakres tematów m. in. na temat inżynierii jądrowej, bezpieczeństwa jądrowego, nie rozprzestrzeniania broni jądrowej, aż do zastosowania izotopów promieniotwórczych i technik radiacyjnych w rolnictwie, medycynie i przemyśle.
Aktualnie baza zawiera ponad 3 miliony opisów bibliograficznych i niemal 200 000 pełnotekstowych dokumentów literatury niekonwencjonalnej, na które składają się zarówno raporty naukowe i techniczne, jak i odbitki artykułów w formie elektronicznej. Baza jest nieustannie aktualizowana i rozszerzana przez liczne grono współpracowników wyszukujących literaturę we wszystkich krajach zrzeszonych z MAEA.
Dzięki bezpłatnemu dostępowi do bazy INIS uzyskują Państwo łatwy dostęp do wiarygodnych materiałów z całego świata na temat pokojowego wykorzystania energii jądrowej.
27 InTech
Baza największego wydawcy książek w wolnym dostępie z takich dziedzin, jak nauka, technologia i medycynya.
28. JIBC
Repozytorium dające dostęp do abstraktów z różnych dziedzin. Można z niego korzystać z każdego komputera podłączonego do internetu. Repozytorium dające dostęp do publikacji wykładowców wyższych uczelni między innymi z USA, Nigerii, Malezji, Turcji. Artykuły dotyczą między innymi takich dziedzin jak: - bankowość - ekonomia - elektronika - statystyka - biznes - cybernetyka Obejmuje publikacje z lat 1996-2007. Jest dostępne z każdego komputera podłączonego do internetu.
29. Journal of the AIS
Journal of the Association for Information Systems to repozytorium, dające dostęp do abstraktów z różnych dziedzin. Można z niego korzystać z każdego komputera podłączonego do internetu.
30. MarineTraffic
MarineTraffic to otwarty, oparty na społeczności projekt, dostarczający informacji w czasie rzeczywistym o ruchach i aktualnej lokalizacji statków w przystaniach i portach. Baza informacji o statkach obejmuje m.in. szczegółowe informacje o miejscu ich wybudowania, o wymiarach statków, pojemności brutto oraz numerze Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). MarineTraffic zawiera informacje o ponad 550000 aktywnych i wycofanych statkach.
31. Matematyczny Serwis Informacyjny
European Mathematical Information Service zawiera pełne teksty pism matematycznych R. Hamiltona oraz G. Riemanna oraz około 50 czasopism matematycznych wydawanych od roku 1997 do chwili obecnej. Ponadto oferuje materiały konferencyjne oraz wybrane monografie i konspekty wykładów, a także informacje o aktualnych wydarzeniach w europejskim środowisku matematycznym. Automatyczna aktualizacja odbywa się raz w miesiącu. Dostęp do serwera bazy jest bezpłatny i nie wymaga autoryzacji.
32. MCEER - Earthquake Engineering to Extreme Events
Od 1987 r. MCEER (dawniej Multidyscyplinarne Centrum Badań Inżynierii Sił Ziemnych - MCEER i Narodowe Centrum Badań Inżynierii Ziemi - NCEER) wydało ponad 600 publikacji, które opisują najnowsze badania centrum i rozwiązania w wielu różnych tematach. Publikacje MCEER obejmują raporty techniczne, materiały z warsztatów i konferencji oraz specjalne publikacje, takie jak: raporty zwiadowcze, monografie, wytyczne i standardy, białe księgi i streszczenia badań.
33. Niekonwencjonalne Źródła Energii
Baza zawiera ponad 3200 rekordów opisów bibliograficznych. Główny zrąb bazy stanowią artykuły z czasopism polskich od 1993 r. do bieżących z zakresu odnawialnych źródeł energii.
34. NTIS - National Technical Information Service
Ogólnodostępna baza bibliograficzno-abstraktowa. Dostęp do ponad 2 mln publikacji z zakresu 350 dyscyplin naukowych. Rezultat wyszukiwań w formie źródła. Zasięg chronologiczny od 1990 roku. Zakres: największe centralne źródło raportów z dziedziny nauki, techniki, biznesu.
35. OPI
Ośrodek Przetwarzania Informacji. Zadaniem OPI jest ułatwianie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej. Ośrodek posiada zbiory, które mogą być wykorzystane do kreowania polityki naukowej i innowacyjnej państwa oraz do sporządzania analiz i statystyk. Realizowane w OPI prace związane są z zastosowaniem norm obowiązujących w kraju w zakresie informacji naukowej do norm i standardów Unii Europejskiej.
36. Patentscope
Patenscope to baza informacji patentowej Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (ang. World Intellectual Property Organization, WIPO). Jest to baza bibliograficzno-abstraktowa z dostępem do wybranych pełnych tekstów (możliwy dostęp do pełnych tekstów zgłoszeń patentowych dokonanych w trybie „Browse by Week”).
37. Polish Scientific Journals Database (PSJD)
Jest to bibliograficzno-abstraktowa baza artykułów z polskich czasopism naukowych, wydawanych przez uczelnie wyższe, instytuty PAN oraz towarzystwa naukowe (119 tytułów, w tym 97 pełnotekstowych) z takich dziedzin, jak: fizyka, chemia, medycyna, farmaceutyka, nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej.
38. SciTech Connect
Baza zawiera opisy bibliograficzne artykułów z czasopism, materiałów konferencyjnych, książek, dysertacji, opisów patentowych, multimediów, rekordów baz danych oraz pełne teksty raportów z badań naukowych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (ok. 300 tys.) Obejmuje takie dziedziny, jak: chemia, fizyka, biologia i medycyna, nauki o środowisku, geologia, inżynieria, matematyka, informatyka. Jest to baza bibliograficzna (w wyborze pełnotekstowa).
39. SYMPOnet
Baza zawiera informacje o materiałach konferencyjnych, przedkonferencyjnych i pokonferencyjnych znajdujących się w polskich bibliotekach. Rejestruje materiały z konferencji, zjazdów, kongresów, sympozjów i innych spotkań naukowych w kraju i zagranicy.
40. TOXNET
Baza TOXNET (Toxicology Data Network) umożliwia jednoczesne przeszukiwanie kilkunastu baz danych, dotyczących substancji chemicznych i leków, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy, zatruć i toksykologii, zawiera m.in.: HSDB (Hazardous Substances Data Bank) – substancje niebezpieczne (ok. 5700 substancji) TOXLINE (Toxicology Bibliographic Information) – biochemiczne, fizjologiczne, farmakologiczne oraz toksykologiczne własności leków i innych substancji chemicznych CHemIDplus (Chemical Synonyms, Structures and more) – substancje chemiczne (ponad 400 tys. chemikaliów) Obejmuje takie dziedziny, jak: chemia, toksykologia i dziedziny pokrewne. Jest to baza bibliograficzno-abstraktowa.
41. VesselFinder
Baza dostarcza w czasie rzeczywistym danych o pozycjach i ruchach ponad 100 000 statków dziennie, wykorzystując dużą sieć naziemnych odbiorników AIS na całym świecie.
42. World Bank - Open Knowledge Repository
The World Bank Open Repository jest repozytorium, które gromadzi wyniki badań i inne publikacje związane i finansowane przez Bank Światowy. Wszystkie zasoby są udostępniane na zasadach Open Access i obejmują między innymi: książki i podręczniki akademickie publikowane w latach 2009-2012, Raporty o rozwoju globalnym od roku 1978, raporty ekonomiczne, artykuły z czasopism World Bank Economic Review, World Bank Research Observer i wiele innych materiałów.
43. WorldSciNet
Serwis oferuje dostęp do spisów treści i streszczeń artykułów z ponad 100 czasopism. Reprezentowane dziedziny to m.in.: informatyka, matematyka, ekonomia, fizyka, nauki techniczne.
ELEKTRONICZNE MAPY NAWIGACYJNE
Electronic Navigational Charts: NOAA ENC
Elektroniczny zbiór map morskich lub wybranych ich elementów, udostępniany przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).
OTWARTE ZASOBY EDUKACYJNE
Otwarty Program Edukacyjny Massachusetts Institute of Technology, zawierający materiały edukacyjne dla studiów I i II stopnia.
2. Open AGH
Materiały opracowane przez wykładowców i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
3. Platforma edukacyjna do nauczania informatyki
Materiały dydaktyczne dla studiów informatycznych I i II stopnia. Partnerzy projektu: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska.